Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-27, 21:10x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Faktura Finalna do faktury zaliczkowej - ksiegowanie 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post Faktura Finalna do faktury zaliczkowej - ksiegowanie
Witajcie, jestem od niedawna użytkownikiem programu HM Premium oraz FiK Premium.
Pierwszy, napotkany problem to :

Pracownik wystawia fakturę zaliczkową do zamówienia od kontrachenta. Księgowanie takiej faktury powinno - ustawowo - wyglądać mniej-więcej tak :


WN 202-2-1-KONTO_KONTRAHENTA

MA 221-1-VAT_NALICZONY

MA 844-2-PRZYCHODY_PRZYSZŁYCH_OKRESÓW

Ztym radzę sobie świetnie, ustawiłem odpowiedni wzorzec, import do FiK przebiega prawidłowo. Teraz - pojawia się problem gdy chcę automatycznie ( tzn. wzorcem ) rozliczyć całą transakcję. Czyli wzorzec powinien zaksiegować mi odpowiednio :

WN 202-2-1-Konto_kontrahenta_do_zapłaty_pozostała_część_wynikająca_z_FV_Finalnej

MA 221-1-VAT_NALICZONY_Z_FV_FINALNEJ

MA 731-2_SPRZEDAŻ_WARTOŚĆ_FAKTURY_FINALNEJ

Równolegle :

WN 844-2 (WARTOŚĆ_ZALICZKI_WPŁACONEJ) MA 731-2

Oczywiście, standartowo, nie umiem tego ustawić. Chciałbym aby faktury zaliczkowe z kontraktu ksiegowały się na konto 844-2 po stronie MA. A faktura finalna żeby rozliczała z Przychodów Przyszłych Okresów do Przychodówwartości netto wpłaconych zaliczek. Mam nadzieje, że ktoś wie o co mi chodzi. Pozdrawiam oraz czekam na odpowiedź.


2010-06-24, 16:37
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Po pierwsze to przeczytaj regulamin forum i zmien swoj nik......

No mam pojecie o co chodzi - ale kompletnie nie rozumiem na czym polega sam Twoj problem? nie umiesz dopisac rownoleglego w schemacie, umiesz i dopisujesz ale nie dziala, czy jescze jakas inna zagwozdka?


2010-06-24, 23:28
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post 
Mam problem z samym ksiegowaniem równoległym, ponieważ nie umiem dodać odpowiedniego wzorca - tak jak np. w CDN jest @NFZA (netto faktur zaliczkowych) i kwota netto wpłaconych zaliczek księguję się przy finalnej fakturze jako przychód księgowaniem równoległym z 844-2 na 731-2. O to mi chodzi. Kompletnie nie rozumiem działania schematów fymfoni. :))) :roll:


2010-06-25, 07:50
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
No nowy wzorzec dodajesz ustawiajac sie na glownej galezi wzrocow tak zeby w prawym oknie miec liste wzorcow z "ptaszkami" np SP , KSP,.... i wtedy masz w u gory nowy /usun


Natomiast rownolegle to w edycji wzoreca normalnie dodajesz kolejny zapis - dajesz mu ptaszka rownolegly i co wazne wpisujesz wartosc pozycja >1


Generalnie sporo latwiej tu niz w CDN :-)


2010-06-25, 09:59
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post 
Dziękuje, wszystko świetnie, ale nie mam pozycji ">1" mam tylko 1 :) A jak daję "równoległy" to zaznacza mi wszystkie pozycje w schemacie jako "równoległy" :)
Co do CDN wiem, że łatwiej, kwestia nauczenia się. Nie wiem, ale chyba dalej coś robię źle.
Po przeniesieniu do FiK zapis ma wartość "1" ;| nie rozumiem, moze mógłbyś zaproponować jakieś czytadło z którego jeśniej niż jaśniej, jest wyjaśniona budowa schematów ? Lub mi to wyjaśnić ?


Ostatnio zmieniony 2010-06-25, 17:05 przez zone902, łącznie zmieniany 1 raz



2010-06-25, 16:59
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
wartosc pola pozycja wieksza niz "1" tzn np "2" a jescze dokladniej po prostu winna byc unikalna ta wartosc i wieksza od maks wystepujacej o jeden :)
i wtedy jak bedziesz klikal w rownolegle to bedzie sie wstawialo tylko dla tych oznaczonych "2"


2010-06-25, 17:03
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post 
Spróbuję.


2010-06-25, 17:07
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post 
Nie działa mi chyba. Mam zamówienie na 1284 zł, wystawioną zaliczkową na 400 zł. Poczym następnie wystawioną fakturę finalną zaliczkową na resztę, i w zapisie równoległym podało mi kwotę 3 zł :D


Tak to zdefiniowałem jak na załączonym foto


Załączniki:
Komentarz: Mój wzorzec
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG [ 170.66 KiB | Przeglądany 7432 razy ]
2010-06-25, 17:16
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post 
Chyba nie ma możliwości żeby system sam pobierał dane o wystawionych wcześniejszych fakturach zaliczkowych i przeksiegowywał ( tak jak w CDN ) według podanego makra ( suma netto wcześniejszych faktur zaliczkowych ).


2010-06-25, 17:31
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
poczytaj tu http://forum.mojasymfonia.pl/viewtopic.php?t=1657&start=15
o studentach i uwaznosci


a potem porownaj pola kwota w zapisach glownych i rownoleglych - widzisz pewne roznice? :)

Natomiast fakt ze makrem raczej nie pobierzesz wartosci z poprzednich dokumentow itp.....


2010-06-25, 17:33
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post 
No więc, to chyba Ty nie uważnie przeczytałeś pierwsze, zadane przezemnie pytanie, bo zapis równoległy to jedno, a pobrana kwota wcześniej wpłaconych zaliczek to drugie.
Pomysl sobie, że mam do rozksiegowania dziennie około 500 faktur z czego połowa, jest to faktura finalna do zaliczkowej. Muszę więc każdy dokument sprawdzić oraz doklepać ręcznie wyliczoną kwotę netto od brutto ( ponieważ symfonia na fakturze finalnej nie drukuje kwot netto wcześniej wpłaconych faktur, tylko jedynie możliwość jest brutto) faktur zaliczkowych oraz przeksięgować z MRP na przychody. Taka to jest łatwiejsza, łatwość fymfoni co do CDN. Po drugie proszę nie wymachuj mi tu tekstami o uczeniu sie, bo sam żeś nie załapał o co mi chodzi.

Ni mniej ni więcej. Dziękuje za poświęcony czas.


2010-06-25, 17:41
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Fakt pytanie przeczytalem raczej patrzec na techniczna klikologie - mea culpa

Ale kontunujac ten watek - co zaksiegujesz w sytuacji kiedy na zaliczkach bylo juz 100% wplacone i jako taka faktura koncowa nie jest wogole wystawiana.... albo nawet jest ale zerowa specjalnie - czyli FK jej nie przyjmie.

Tu jest pare sciezek -
1. sa alternatywne mechanizmy faktura zaliczkowych do handlu i z nich sie to w sumie powinno udac zaksiegowac tak jak potrzebujesz

2. a moze odwrocic kota ogonem i ksiegowac dokumenty WZ tym rownoleglym ksiegowaniem z przychodow przyszlych okresow - tylko wtedy by trzeba magazyn w cenach sprzedazy na WZ prowadzic.....

No i jescze zawsze pozostaje najlepsza droga przerobic raport integracji - tak zeby on w locie pobieral te kwoty poprzednich zaliczek i zamienial te wpisana przez Ciebie wartosc 1 ww polu kwota na wlasciwa kwote - mysle ze to sie moze dac tak zrobic.....

A moze ktos tu zna lepsze roziwzanie a ja niepotrzebnie kombinuje?


2010-06-26, 00:46
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post 
Magazyn w cenach sprzedaży odpada. Z jednej prostej przyczyny, że dodał bym sobie pracy przy odchyleniach od cen ewidencyjnych.

Raport w integracji ? Przerobić, gdy nie wie się nawet jak dodać równoległy zapis :P ? Trochę mało fajnie. Nie wiem, póki co, klepię ręcznie. Może faktycznie ktoś zna lepszy sposób.


2010-06-26, 09:27
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Rownolegly juz umiesz dodac... :-)
Wiec kolejny etap to grzebanie w tym raporcie... az sam z ciekawosci pogrzebie bo probleme jest wart rozpatrzenia....

Natmoimast moze ktos wie jak dodac schamte ksiegowania do samego kontraktu - bo w sumie alt-E kwoty pokazuje - tylko schmatu sie nie da wybrac - a moze wlasnie ksiegowanie kontraktu bylobo rozwizaniem np w sytuacji kiedy zaliczki poszly na 100% juz


2010-06-26, 14:53
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-06-24, 16:24
Posty: 12
Post 
Racja, temat jest wart uwagi ponieważ każdy księgowy pracujący w handlu towarami na zamówienie, styka się z rozksięgowaniem kwoty zaliczki, a potem zmknięciem fakturą finalną. Jest to gneralnie dużo pracy, aby wyklepać ręcznie wszystkie kwoty, zdarza się również sporo pomyłek ( ktoś nie zauważy że faktura jest fakturą finalną czy np. zaksięguję błędną kwotę ). Używając CDN FPP ( sorry, że robię reklamę ) schemat sam pobierał kwoty, umiał je rozpoznać oraz odpowiednio podstawic do zadanego makra - szczerze ? Nie sprawdzałem nawet tych kwot czy są poprawne, nigdy nie musiałem tego kontrolować, a teraz !! FUN !! Mam zonk, bo znajomi zaręczali o idealności symfoni, jednak chyba, troszę przekolorowali.

W rozmowie, z przedstawicielem SAGE ( z Krakowa ) Pan właśnie wspominał o " rozliczaniu kontraktu ". Czyli jak trafnie zauważyłeś, pewno jest opcja ksiegowania kontraktu, przy czym - zamówienie " kontrakt " nie jest dokumentem księgowym !! Jest to rodzaj umowy cywilno-prawnej, który dla normalnego księgowego nie jest podstawą do zapisu rachunkowego i podstawą do naliczenia/rozliczenia podatku dochodowego. Nawet jeśli wchodzi się w USTAWIENIA => TYPY DOKUMENTÓW => SPRZEDAŻ => SPRZEDAŻ INNE => KONTRAKT to nie ma opcji domyślnego podstawienia schematu księgowania - czyli jednym słowem, Sage nie przewidziało możliwości księgowania dokumentu "kontrakt" ponieważ na logikę, jest on skojazony z dokuemntem sFZA czyli faktura zaliczkowa, który jest dokumentem księgowym.

MUSI być opcja zaksiegowania zwykłej faktury zaliczkowej na konto rozliczeń międzyokresowych przychodów, a fakturą finalną zaliczkową, czyli taką, która zamyka kwotę pełnych wpłat do zamówienia - kwoty wcześniej wpłaconych zaliczek z konta rozliczeń międzyokresowych przychodów na konto przychodów w zespole 7.

Co do wystawiania oraz rozliczania kontraktu, dziwi mnie jeden fakt, że nie ma możliwości wystawienia faktury finalnej na kwotę zero złotych. Taka faktura, powinna być możliwa do wystawienia, ponieważ rachunkowo oraz podatkowo, spełniała by wymogi ( z resztą wspomniany wyżej, CDN FPP takie właśnie faktury wystawiał ) Tyle, ze FPP nie wystawiał dokumentów WZ , czyli ogólnie faktura była podstawą do wydania towarów z magazynu co z punktu wiedzenia prawa, jest poprawne.

Reasumując, musi być opcja zaksiegowania opisanej przeze mnie sytuacji, jest to proceder powszechny, nie ma nic na ten temat w instrukcji do Symfonia HM 2009.c czy Finanse i Księgowość 200.c w wersji soft. Premium, której używam. Sam szukam i gmeram jak to ominąć, aczkolwiek wszystcy znajomi klepią ręcznie... ja jestem wygodniachą :-P system ma ułatwiać pracę, ma dawać komfort obsługującym, że mogą swobodnie wypić kawę i mieć czas na obiad, a nie poprawiać kwoty czy sumować i wręcz inwigilować przebieg zamówienia - kontraktu. Mam nadzieję, ze jednak uda Nam sie znaleźć rozwiązanie, chciałbym sam, ale za mało znam SYMFONIE - a szkoda.


2010-06-27, 02:02
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. faktura częściowa do faktury zaliczkowej

w Ogólne

viola 2

1

7524

2019-07-01, 12:46

viola 2 Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Faktura końcowa do faktury zaliczkowej

w Programy Handlowe

baks11

1

3638

2008-09-08, 21:40

ro_bek Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Faktura końcowa do faktury zaliczkowej-inna stawka VAT

w Programy Handlowe

natasza_xy

6

4262

2011-04-07, 14:16

natasza_xy Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki rozliczenie faktury zaliczkowej

w Programy Księgowe

aga

2

2551

2018-04-23, 08:33

aga Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant