Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-18, 05:53x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2012-04-20, 08:24
Posty: 4
Post Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Witam.

Jest to moja pierwsza większa styczność z Symfonią, więc proszę o wyrozumiałość. Mój problem dotyczy szybkości działania programu Handel (wczytywanie danych firmy, operacje na bazie, a w szczególności zamykanie programu). Z programu korzystamy na 4 stacjach roboczych, przy czym zauważyłem, że wszystko działa płynnie, gdy do programu podłączona jest tylko jedna stacja robocza. Przy podłączaniu każdego kolejnego klienta szybkość działania gwałtownie spada, przy czym uruchamiając aplikację w wersji sieciowej na serwerze (logując się na niego zdalnie na konto administratora), działa ona zawsze tak samo szybko niezależnie od faktu, czy podłączony nie jest nikt więcej, czy też kilka stacji roboczych. Problem pojawił się po przejściu z wersji programu 2011.1.a do wersji 2012.a. Wcześniej na wszystkich stacjach roboczych program działał płynnie. Dla porównania: przy uruchomionej 1 stacji roboczej zamykanie programu trwa ok. 1-2 sekund, zaś przy 4 ok. 2 minut.

Jeśli chodzi o specyfikację sprzętu, na którym używamy programu jest to:

*Serwer:
- procesor Intel Xeon L5335 2 GHz
- pamięć RAM 4 GB
- system Windows Server 2003 SBS SP2
- baza danych (nie wiem czy to ważne) Pervasive.SQL 9.1 SP1 Workgroup
- połączenie sieciowe 1 Gb/s

*Komputery klienckie (wszystkie o podobnej specyfikacji):
- procesor Athlon 64 3800+ 2,4 GHz
- pamięć RAM 2 GB
- system Windows XP SP3 (32 bit)
- baza danych (nie wiem czy to ważne) Pervasive.SQL 9.1 SP1 Workgroup
- połączenie sieciowe 1 Gb/s

Wielkość bazy danych to 350 MB. Program był instalowany w następujący sposób: pełna instalacja na serwerze oraz instalacja stacji roboczych na pozostałych komputerach. Serwer jest w sieci lokalnej i pingi do niego wynoszą mniej, niż 1 ms.

Czy ktoś ma pojęcie, co może być nie tak? Z góry dzięki za odpowiedzi.


2012-04-20, 14:56
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2007-12-11, 23:18
Posty: 1942
Pomógł: 49
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Witaj :)

Gdybyś połowę czasu poświęconego na napisanie posta poświęcił na poszukanie to byś pewnie zauważył, że już tu nie raz o tym pisano ;)

Poczytaj sobie np. tu: viewtopic.php?f=2&t=3881&hilit=wolno

W skrócie - polecam zakup PERVASIVE, bo z darmowym silniczkiem BTR, który jest dostarczany z programem, w sieci będzie to tak działało wolno, taka natura tego rozwiązania.

Przy 4 stanowiskach chyba najlepiej kupić Pervasive Workgroup w paczce 5 licencji bo wychodzi taniej niż 4 pojedyncze.


2012-04-20, 19:44
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-04-20, 08:24
Posty: 4
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Więc może dla uściślenia - czy Pervasive Workgroup w wersji 9.1, który mam na serwerze i końcówkach nie jest tym, czym być powinien? Jak przeglądam wątki to dochodzę do wniosku, że być może źle została postawiona aktualizacja Symfonii - tak, że program zamiast korzystać z Pervasiva, korzysta z Microkernela. Przed aktualizacją nie zauważyłem jakoś, żeby po włączeniu Symfonii startował Microkernel. Proszę w związku z tym o odpowiedź, czy konieczna jest aktualizacja/nowa instalacja Pervasiva, czy też może wystarczy przekonfigurowanie lub przeinstalowanie samej Symfonii tak, żeby z Pervasiva korzystała.


2012-04-20, 21:49
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2007-12-11, 23:18
Posty: 1942
Pomógł: 49
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
No faktycznie napisałeś ze masz pervasive, moje przeoczenie. W takim razie Symfonia go nie używa.

Aby "przeskoczyć" na Pervasive -to oczywiście bardzo skrócona instrukcja i niekoniecznie zadziała bo jak wiadomo ile instalacji tyle przypadków- nalezy:

1./zrobić kopie WSZYSTKIEGO co związane z Symfonią na serwerze :)
2./ wywalić z foldera głównego aplikacji Handel wszystkie pliki na literę W (jeśli są).
3./ W pliku install ini opcje musisz mieć tak:
Rodzaj=B
Database=A
3./ na końcówkach puść instalację stacji roboczych SPECJALNĄ

Oczywiście zakładam ze na końcówkach ten pervasive jest poprawnie skonfigurowany i np. ruch do bazy nie odbywa sie poprzez jakąś końcówke która przypadkowo robi za gateway.


2012-04-21, 20:34
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-04-20, 08:24
Posty: 4
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Dzięki za informacje.

Zrobiłem tak, jak mówiłeś, a dodatkowo musiałem (wyczytałem to w innym wątku) w pliku symfonia.ini ustawić amhm=1 w sekcji [btrv32] (było 0 i bez tego wywalało wiele nieokreślonych błędów). Po wykonaniu wszystkiego, co zostało tu opisane przy otwieraniu bazy występował Błąd nr 2 We/Wy. Wystarczyło jednak przy pomocy programowych narzędzi (Firma -> Poprawność danych) naprawić bazę (szczęśliwie wszystkie dane były poprawne) i póki co na serwerze wszystko wydaje się ok.

Co do stacji roboczych to będę się nimi mógł zająć dopiero w poniedziałek, ponieważ nie mam żadnej włączonej, żeby działać na niej zdalnie. Wtedy też dam znać, czy wszystko udało się zrobić poprawnie.


2012-04-22, 09:27
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-04-20, 08:24
Posty: 4
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Na stacjach roboczych wszystko działa bez problemu i przeskoczyło na Pervasive. Dzięki za pomoc. Temat do zamknięcia.


2012-04-25, 07:48
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-11-11, 03:47
Posty: 3
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Dzien dobry,
niby wszystko juz zostalo powiedziane w tym temacie, a jednak probem wystepuje u mnie nadal. Teoretycznie wszystko zostalo zainstalowane tak jak to jest opisane w postach - na serwerze instalacja specjalna pelna, a na koncowkach instalacja specjalna, stacja robocza. Zainstalowany jest Pervasive SQL v9. Na serwerze Windows 2003 Std. Przy uruchamianiu Handlu na stacji roboczej uruchamia sie Pervasive Client Engine - Auto-load. A program pervasive Software Monitor Utility po podlaczenieu do serwera pokazuje wszystkich uzytkownikow i otwarte pliki w oknie MicroKernel Active users oraz MicroKernel Active Files. Czy to swiaczy o niepoprawnej instalacji? Nie ma plikow na W w katalogu programu a pliku install.ini sa opisane wpisy Rodzaj=B
Database=A w sekcji AMHM. Czy ktos z szanownych forumowiczow ma pomysl co moze byc jeszcze zle lub co sprawdzic?

Adrian B.


2012-08-02, 18:21
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Nie podpinaj sie pod cudze watki :)

To jest tak jak ma byc - microkernel jest tez w pervasive i to jego widzisz :)


2012-08-03, 16:10
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-11-11, 03:47
Posty: 3
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Witam,
i dziekuje za odzew.
Jesli pervasive jest skonfigurowany poprawnie to skad bierze sie problem wielominutowego czekania na zamkniecie firmy lub zmiane firmy (4 stanowiska, 4 bazy)?

Co do podpiania sie pod cudze watki - na forach panuja rozne zwyczaje i na niektorych wlasnie tego sie oczekuje, poniewaz dzieki temu wszystkie informacje sa zgromadzone w jednym miejscu i jesli ktos inny w przyszlosci bedzie szukal pomocy, to w jedym watku znajdzie wszystko i nie bedzie musial przedzierac sie przez wiele lub bardzo wiele osobnych watkow. nastepnym razem sie nie podepne :-)

dziekuje i pozdrawiam,
ab


2012-08-03, 18:00
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
A skad sie bierze problem wolnego zamykania w twoim przypadku - to juz niestety za mało informacji mam o całej tej sieci itp żeby coś powiedzieć konkretnego - musialbym to widziec.
Ale czy na pewno tylko jedna maszyna w sieci jest serwerem(gatewaem) pervasive? nawet nie napisales czy masz workgroup czy server tego pervasive ale domyślam się iz serwer.

PS. Na pewno jest cos nie tak bo zmiana firmy w twoim wypadku winna trwac 5-10 sek (jeśli nie masz włączonej integracji i synchronizacji rozrachunków)


2012-08-06, 00:34
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-11-11, 03:47
Posty: 3
Post Re: Handel 2012.a wolne działanie i długie zamykanie
Witam i dziekuje za sugestie. Na serwerze jest Pervasive.SQL 9 SP2 Server for Windows (9.5), natomiast na stacjach roboczych Pervasive.SQL 9 SP2 Client for Windows (9.5). Zakladam, ze to derminuje iz nie ma wiecej serwerow/gatway-ow.
Nie wiedzielem, ze jest wersja serwerowa i workgroup. Na tym samym serwerze dziala MS SQL Server 2008 Standard Edition dla FK Forte. Siec jest gigabitowa na zarzadzalnym switchu. Z innymi aplikacjami i transmisja w sieci nie ma zadnych problemow.
pozdrawiam/AB


2012-09-17, 18:08
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 11 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Wolne działanie programy Handel ERP

w Programy Handlowe

bugs10

4

2088

2023-02-13, 09:46

Zenek N Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Wolne działanie zakładki Płace

w Programy Kadrowo Płacowe

wald10

6

5971

2008-07-22, 11:48

MG Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Wolne działanie programu Symfonia w sieci

w Techniczne

michalSymfonia1

6

5103

2013-12-20, 08:01

karol Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. wolne działanie ERP po aktualizacji do 2017a

w Techniczne

michaln84

6

4448

2018-02-20, 12:01

michaln84 Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant