Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-05-11, 09:53x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Faktura VAT i pozycja NP 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2014-01-06, 04:30
Posty: 10
Post Faktura VAT i pozycja NP
Wiem ,że było już dużo tematów na ten temat ,ale żaden nie był wyczerpujący. Jak wystawić fakturę VAT ,aby była pozycja NP. Wersja to 2014a. Nie chodzi mi o przerobienie rachunku bo to jest coś innego i ma inne pozycje. Chodzi mi o to ,aby na fakturze w walucie istniała możliwość ustawienia pozycji NP. Wiem ,że w innych programach konkurencji jest taka możliwość (utworzenie nowego szablonu dokumentu w plikach programu). Problem jest znany od dawna ,ale nie znalazłem ,aby ktoś to całkowicie rozwiązał ,a producent pomimo wykupionej pomocy sobie to "olewa".


2014-01-06, 04:42
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2007-12-11, 23:18
Posty: 1942
Pomógł: 49
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Na fakturze VAT (dokumencie vatowiskim) można wstawić pozycję NP pod warunkiem, że będzie na niej także minimum jedna pozycja "oVATowana". Z definicji dokument VAT nie może zawierać tylko pozycji "nie podlegającej" bo wówczas przestaje być dokumentem VATowskim.


2014-01-06, 14:48
Wyświetl profil

Rejestracja: 2014-01-06, 04:30
Posty: 10
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Przez kilka lat wystawiałem takie dokumenty i żaden urząd nie miał problemów z tym dokumentem (ani Polski ani zagraniczny) i takiego typu dokumentu te urzędy wymagają. Jak wystawić taki dokument (nie rachunek)? W innych programach się da ,a niestety w symfoni nie ma takiej możliwości.


2014-01-06, 17:56
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2007-12-11, 23:18
Posty: 1942
Pomógł: 49
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
sata11 pisze:
Nie chodzi mi o przerobienie rachunku bo to jest coś innego i ma inne pozycje.


A wyjaśnisz powód niechęci użycia rachunku w walucie, który to jest typem dokumentu który można używać właśnie w tym celu? Co jest z nim nie tak? Co trzeba przerabiać wg ciebie? Poza nazwą oczywiście no ale to trudno nazwać przeróbką.

I podaj co chcesz dokumentować tą stawką NP bo zasadniczo wystawienie faktury w celu udokumentowani czynności niepodlegającej opodatkowaniu VAT jest działaniem nieprawidłowym. Wyjątkiem są usługi w UE i pewnie to chcesz wystawić, tak?


2014-01-06, 19:24
Wyświetl profil

Rejestracja: 2014-01-06, 04:30
Posty: 10
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Usługi transportowe są objęte stawką NP. Potrzebna jest zwykła faktura VAT gdzie w pozycji stawka VAT wstawione jest NP a obok wartości VAT 0zł. Coś podobnego do faktury w załączniku. Dokładny przykład prześlę rano od księgowej. Dziękuję za wszelką pomoc.


Załączniki:
fakturagoogle.jpg
fakturagoogle.jpg [ 82.68 KiB | Przeglądany 9167 razy ]
europejska_faktura_vat_4.png
europejska_faktura_vat_4.png [ 103.27 KiB | Przeglądany 9167 razy ]
2014-01-06, 23:31
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
To chyba nie jest tak jak mowisz - zreszta sprawdz sobie dokumenty od innych firm z EU

Taki dokument sie ma nazywać FAKTURA/INVOICE i nie powinien miec slowa VAT w nazwie i tym bardziej kwoty vat w pozycjach - wiec rachunek zaproponowany przez Krzysztofa to jak najbardziej odpowiedni przykład rozwiązania.


PS. NP to nie jest stawka vat tak naprawdę - stawki to 23,8, zw, 0 - ale nie NP - np to znaczy ze dokument nie podlega wogole VAT ;)


2014-01-07, 02:17
Wyświetl profil

Rejestracja: 2014-01-06, 04:30
Posty: 10
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Ja potrzebuję wystawiać faktury właśnie w takiej formie jak zaprezentowałem. Po za tym od dawna wystawia firma takie faktury i żadna kontrola nie miała do tych dokumentów zastrzeżeń. Wiem że w innych programach trzeba było założyć nowy typ dokumentu. Jak widać na poprzednich przykładach można wystawiać faktury w ten sposób.


2014-01-07, 03:21
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-08-22, 09:57
Posty: 325
Pomógł: 56
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Ale programistów z Sage i ich toku rozumowania nie zrozumiesz. Ten program powinien przestać istnieć 5 lat temu.
Zwłaszcza do transportu kup coś dedykowanego i nie brnij w Handel. Za tą kasę dostaniesz program spedycyjno transportowy z prawdziwego zdarzenia.


2014-01-07, 12:39
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
No dobrze ale w czym jest problem zdefiniować sobie dokument typu rachunek i nazwać go Faktura VAT/INVOICE czy jak tam chcesz? Jakie masz zastrzeżenia wtedy do wydruku i czy wogole sprobwales to zrobić?


2014-01-07, 15:11
Wyświetl profil

Rejestracja: 2014-01-06, 04:30
Posty: 10
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Co według mnie jest nie tak:
1. Napis "Pozycje nie objęte opodatkowaniem" powinna być możliwość wyłączenia takiego komunikatu.
2. Brak pozycji cena netto, cena brutto, stawka vat, kwota vat. Nie rozpisując się nie ma tych pozycji co na zdjęciu wyżej (drugie dokładniejsze zdjęcie). Wiem ,że są pozycję "cena" i "wartość" ,ale to nie to samo. Dlaczego nie ma takiej opcji jak w przypadku zmiany pozycji VAT. Dlaczego nie ma opcji odblokowania możliwości wystawienia faktury z pozycją NP. Tym bardziej ,że z postów w internecie wynika ,że ten problem jest od 2008r.


2014-01-07, 17:24
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
A usługa, którą wykonujesz jest nieobjęta opodatkowaniem VAT, czemu ma pisać że jest? Nie ma wartości netto i brutto bo nie ma podatku, jest tylko wartość usługi. Użycie rachunku jest jak najbardziej prawidłowe, ale używanie faktury do tego celu zapewne nie będzie kwestionowane. Nigdzie nie jest napisane, że na rachunku nie można napisać "niepodlega VAT", "netto", "brutto" itp. Rozporządzenia definiują co musi być na dokumentach, ale nie zabraniają umieszczać dodatkowych informacji. Ważniejsze od formy dokumentu sprzedaży jest właściwe wykazanie w deklaracji VAT.


2014-01-07, 18:21
Wyświetl profil

Rejestracja: 2014-01-06, 04:30
Posty: 10
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Wprowadzenie programu do księgowania nie powinno wiązać się ze zmianą rodzaju dokumentu. Program według opinii Sage powinien wspierać wszystkie rodzaje transakcji gospodarczych. Wprowadzając program Faktura nie miałem pojęcia ,że nie ma możliwości wystawienia takiego typu dokumentu (zapewne wtedy wybrałbym rozwiązanie innego producenta). Płacąc za pakiet Sage nie małe pieniądze byłem pewien ,że ten program usprawni pracę w firmie ,a nie stworzy dodatkowe problemy. Proszę o pomoc wystawienia takiego dokumentu ,a nie próbę obalnienia zasadności takiego dokumentu.


2014-01-07, 19:00
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Cytuj:
Według art. 106e ust. 1 ustawy faktura powinna zawierać:
[...]
12) stawkę podatku,
[...]

Stawki podatku to: 23, 8, 5, 0 i zw. Jeżeli dokument nie zawiera którejś z tych stawek nie może być fakturą. Widocznie dla producenta ważniejsze jest by program był zgodny z przepisami niż z wygoda klientów.

Jeżeli masz wyjazd krajowy i zagraniczny to wystawiasz fakturę, na której będzie pozycja NP, jeżeli tylko zagraniczny to wystawiasz rachunek.


2014-01-07, 19:34
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-08-22, 09:57
Posty: 325
Pomógł: 56
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Maciek pisze:
...Jeżeli dokument nie zawiera którejś z tych stawek nie może być fakturą.


Bzdura !!!

Art. 106 pkt 5. Faktura może nie zawierać:
1) w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. a – danych określonych w ust. 1 pkt 10 i 12–14;

Art. 106a.
2) dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego do-konywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokony-wane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:
a) państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobo-wiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca to-waru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,


2014-01-07, 20:03
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Faktura VAT i pozycja NP
Czy w przypadku transportu zobowiązany do zapłacenia podatku jest nabywca usługi? Czy to sprzedawca usługi opodatkowuje ją w kraju w którym transport się odbywa?


2014-01-07, 20:12
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. WZ a Faktura z jedną pozycją

w Programy Handlowe

wushu81

5

5047

2017-02-27, 22:19

PRZEM Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Pozycja 50 dek vat 7

w Programy Księgowe

Ghull

0

2742

2009-05-20, 09:14

Ghull Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Faktura zakupu z pozycją o cenie zerowej

w Programy Handlowe

MarB

1

3028

2013-05-22, 13:09

wrob Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. karty paliwowe - faktura vat ND - faktura wewnętrzna

w Programy Księgowe

kasia2304

2

6978

2012-06-23, 06:55

kasia2304 Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant