Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-06-06, 17:26x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Linux + Pervasive 11 + problem z rebuildem 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2014-02-04, 11:55
Posty: 3
Post Linux + Pervasive 11 + problem z rebuildem
Witam,

zwracam się z prośbą o pomoc, bo najwyraźniej utknąłem i chyba wyczerpałem wszystkie opcje, jakie przyszły mi do głowy. Ale od początku.

W obecnej chwili Symfonia Kadry i Płace (2014.1) posadzona jest w mojej pracy (biblioteka publiczna) na serwerze Novell Netware 6.5, gdzie działa silnik Pervasive w wersji 9. Na stacjach klienckich zainstalowany jest 32-bitowy Windows 7. Planujemy całkowicie zrezygnować z Novella i przenieść Symfonię na Linuksa (Debiana) z Pervasivem v. 11. Pobrałem ze strony Pervasive odpowiednią instalkę serwerową obsługującą 1 połączenie i przekopiowałem bazę na nowy serwer w celu przeprowadzenia testów. Po uruchomieniu naliczania na jednego pracownika system potrzebuje średnio ponad minutę, co wydaje mi się wynikiem raczej kiepskim. Dodam, że baza ma wielkość ok. 1,1 GB.

Na wszelki wypadek przyjrzałem się strukturze bazy i okazuje się, że pomimo posiadanego przez nas Pervasive'a w wersji 9, baza wciąż jest zapisana w wersji 6. Postanowiłem więc zrobić eksperyment i wykonać rebuild (z poziomu stacji użytkownika) od razu do wersji 9.5. I to właśnie w tym momencie zaczęły się schody.

Po pierwsze wśród plików .dat znajduje się jeden, który nijak nie chce się poddać konwersji, bo program wywala komunikat, że to w ogóle nie jest plik bazodanowy. Coś może być na rzeczy, ponieważ w momencie uruchamiania Symfonii w katalogu z bazą tworzy się kopia tego pliku z '~' na początku. Spróbowałem więc pominąć ten plik i przekonwertowałem wszystkie pozostałe pliki. Nie zmieniałem przy tym ustawień domyślnych (Add/Retain System Key; Page Compression: Keep existing; Record Compression: Keep existing; Key number: none; Page size: Existing, File format: 9.5). W efekcie po skończonej operacji (brak błędów) program się uruchamia, ale tuż po rozpoczęciu naliczania od razu wyskakuje mi taki komunikat: Błąd wykonania. Błąd wewnątrz rekordu (6,-). Plik: l: Do naliczania potrąceń. Linia 776.

I tu się pojawia moje pytanie: gdzie robię błąd? Może pominąłem jakiś istotny krok?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam


2014-02-04, 12:53
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Linux + Pervasive 11 + problem z rebuildem
To plik zabezpieczen - jego nie nalezy konwertowac - wiec slusznie zrobiles

A ten blad to dziwny jest - sprobuj zalozyc jakaś pusta baza kadrowa na tym pervasive 11 - i zaloz tam paru pracowników i posprawdzaj czy to nie jest jakiś problem z samym pervasive


2014-02-04, 23:14
Wyświetl profil

Rejestracja: 2014-02-04, 11:55
Posty: 3
Post Re: Linux + Pervasive 11 + problem z rebuildem
Po kilkudziesięciu godzinach prób i testowania różnych możliwości niestety zmuszony jestem wywiesić białą flagę.

Baza po rebuildzie (do wszystkich dostępnych wersji - od 7 do 9.5) otwiera się bez problemu. Nie znam się na księgowości, więc każdorazowo testuję rebuild w ten sposób (pokazany mi przez księgową): wchodzę w Okresy -> zakładka Miesiące-lata -> 2013 -> 2013 podatkowy -> grudzień podatkowy i klikam u góry Nalicz. Program bezbłędnie nalicza wyłącznie po rebuildzie do wersji 7.x, w każdym innym przypadku pokazuje opisany przeze mnie w poprzednim poście błąd. Używałem zarówno programu Rebuild na stacji klienta, jak i rbldcli bezpośrednio na serwerze - z tym samym mizernym wynikiem.

Zainstalowałem więc nową instancję KiP wraz z załączoną firmą demo, która domyślnie jest w wersji 6.x i którą również poddałem rebuildowi. Powyższy test przeszła bez najmniejszego problemu.

Pomyślałem więc, że nasza baza może jest uszkodzona i dlatego nie chce się poddać bezboleśnie konwersji, ale przeszła sprawdzanie 'Poprawności danych...', które do niczego się nie przyczepiło. Co ciekawe gdy próbowałem wykonać ten test na którejkolwiek bazie po 'nieudanej' konwersji, to program od razu wykonywał nieprawidłową operację i się zamykał.

Mimo najszczerszych chęci wygląda więc na to, że pozostaniemy przy wersji 6.x bazy.


2014-02-06, 14:13
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Linux + Pervasive 11 + problem z rebuildem
Wersaj 6.x bazy to nic zlego - dziala tak samo szybko przy uzyciu pervasive jak wersje wyzsze - ma tylko mniejsze limity na rozmair tabel itp a skoro dziala ci w wersji 7.x to moze przejdz na nia i juz :)


2014-02-07, 22:26
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-03-07, 11:13
Posty: 597
Pomógł: 34
Post Re: Linux + Pervasive 11 + problem z rebuildem
Nie wszystkie bazy danych wolno poddawać reindeksacji. Nie wiem dlaczego, ale właśnie na Kadrach i Płacach kiedyś po próbie reindeksacji wszystkich baz, tak na wszelki wypadek, też dostałem jakiś błąd przy zamykaniu okresów. Tak więc reindeksować należy tylko te pliki, które są podejrzane o uszkodzenie.

Rebuild z wersji 6 do nowszej konieczny jest tylko przy przekroczeniu dopuszczalnego rozmiaru pliku, opisane w dokumentacji Perversa. Chyba 2GB. Czy rebuild mniejszych plików coś daje, wzrost wydajności? Nie jestem pewny. Raz po przebudowaniu do nowszej wersji baza HM znacznie zwolniła.


2014-02-09, 10:19
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 5 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Pervasive Workgroup i serwer Linux

w Techniczne

wald10

8

5628

2010-04-22, 18:31

wald10 Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Pervasive v11 Server for Linux + Symfonia FK 2012

w Techniczne

gary

5

4613

2011-11-14, 11:04

gary Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Upgrade Pervasive.SQL 9 workgroup windows na Linux ?

[ Przejdź na stronę: 1, 2 ]

w Techniczne

Elber

24

11591

2011-11-15, 17:26

krzysiek Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Symfonia Forte, Pervasive SQL i samba/Linux

w Techniczne

abix_adamj

5

10529

2008-11-05, 16:21

wrob Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant