Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-19, 13:36x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Ryczałty dla kierowców 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2012-09-26, 20:16
Posty: 29
Pomógł: 2
Post Ryczałty dla kierowców
Witam,
Czy ktoś z użytkowników miał doświadczenie z ryczałtami dla kierowców? Chodzi o:
- ryczałt za pracę w porze nocnej
- zaliczka na dyżury
- ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych.
Ryczałt za nocki + dyżury jest ujęty w wynagrodzeniu minimalnym,a ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych jest wypłacany "obok" (po kontroli PIP).
Mam problem zdefiniować ryczałt za godziny nadliczbowe.

W firmie nr I mamy przyjęte, że gdy pracownik jest na urlopie/chorobie to dostaje te ryczałty w pełnej wysokości. Czyli nie wchodzi on do podstawy chorobowego i urlopowego (utworzyłam element na kopii dodatku stażowego).

W firmie nr II było ustalone j.w., ale pracodawca zmienił zdanie (bo kierowca choruje 2 miesiące) i nakazał mu nic nie wypłacać, a reszcie pomniejszać o czas nieobecności, czyli chorujący pracownik ma teraz 0. Nie wiem teraz jak zmienić ten element, czy mam dodać, że wchodzi do podstawy chorobowej jako składnik niepomniejszany do chorobowego, w kwocie faktycznej?

Czy ktoś ma w programie zdefiniowane te składniki?
A może rozdzielacie je osobno?

Będę wdzięczna za pomoc.


2016-11-27, 23:55
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 



Rejestracja: 2016-05-17, 20:41
Posty: 392
Pomógł: 75
Post Re: Ryczałty dla kierowców
Doświadczenia przy dodatkach za pracę kierowców niestety nie mam, ale ogólnie wtrącę trzy grosze na temat ogólnej "higieny" zmieniania klasyfikacji chorobowych w elementach. Ogólnie kiedy tylko to jest możliwe staraj się aby każdy najdrobniejszy składnik na zakładce "Płace" był prezentowany osobno, ewentualnie sumuj je (optymalnie formułą "Suma warunkowa") dopiero jakimś naliczeniem do prezentacji na wydrukach. Jak tak zrobisz każdą część wynagrodzenia będziesz mogła z punktu widzenia chorób/urlopów/minimalnego wynagrodzenia itd. traktować osobno. Druga sprawa dotyczy zmiany klasyfikacji już wypłacanego składnika - jeśli np. miałaś składnik "ryczałt za godziny nadliczbowe" który nie wchodził do podstaw chorobowego, a teraz ma wchodzić, to są 2 możliwe scenariusze zmiany:
a) składnik od zawsze ma wchodzić do chorobowego - jeśli tak, to zmieniasz mu klasyfikację chorobową, a następnie wykonujesz przeliczenie wszystkich podstaw i aktualnych rozliczeń zasiłków (są do tego raporty w katalogu "Przeliczanie danych"), ewentualnie zasiłki którym podstawy ustalono w przeszłości przeliczasz, korygujesz itd.
b) składnik od teraz ma wchodzić do chorobowego - w tej sytuacji tworzysz nowy podobnie nazywający się składnik i zaczynasz go używać w tym samym co wcześniej wzorcu zamiast starego od pewnego momentu, nie musisz w takiej sytuacji przeliczać podstaw do chorobowego

Teraz o klasyfikacjach dla składników miesięcznych; zasadniczo są 3 rodzaje dostępne:
1) wynagrodzenie stałe na podstawie umowy o pracę - powoduje, że składnik wchodzi w pełnej kwocie; typowo przypina się taką klasyfikację do wartości nominalnych a nie wypłaconych! (uwaga - klasyfikacja jest uwzględniana także przy niektórych innych pochodnych wynagrodzenia stałego, nie tylko przy chorobach)
2) wynagrodzenie zmienne niepomniejszane - powoduje, że składnik wchodzi w pełnej kwocie; typowo przypina się taką klasyfikację do składnika np. premii uznaniowej
3) wynagrodzenie zmienne pomniejszane - powoduje, że składnik wchodzi w kwocie wypłaconej, ale jest dopełniany proporcjonalnie do dni roboczych niewykonywania pracy (przy czym chodzi w zasadzie o dni nieobecności usprawiedliwionych, z pominięciem urlopów)

Z tego co napisałaś ten ryczałt za nadgodziny w zasadzie kwalifikuje się do klasyfikacji 3) czyli pomniejszanej, pytanie tylko czy "od teraz" czy "od zawsze". Swoją drogą ciekaw jestem jak to się powinno faktycznie liczyć i jakie są praktyki w temacie... ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?


2016-11-28, 23:36
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 2 ] 

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant