mojaSymfonia FORUM
https://forum.mix-soft.pl/

Mała Księgowość - faktury sprzedaży usług - export
https://forum.mix-soft.pl/viewtopic.php?f=4&t=150
Strona 1 z 1

Autor:  joannna [ 2008-06-05, 14:03 ]
Tytuł:  Mała Księgowość - faktury sprzedaży usług - export

Witam.

Mam kilka pytań dotyczących ewidencjonowania faktur sprzedaży usług eksportowych w Małej Księgowości.

1.
Gdzie i w jaki sposób zaznaczyć by faktura sprzedaży dotycząca eksportu usług pojawiła się na deklaracji VAT-7 w odpowiedniej pozycji - konkretnie chodzi mi o poz. 21 wspomnianej deklaracji. Próbowałam na kilka możliwych sposobów i zawsze taka faktura trafia mi do poz. 30 deklaracji VAT-7 co jest nieprawdą gdyż ewidencjonuję usługi a nie towary.

2.
Klient wystawiał faktury sprzedaży eksportowe usług w EURO. Dokonywałam stosownych przeliczeń wg konkretnych kursów walut "ręcznie". Różnice kursowe również księgowałam ręcznie. Czy w Małej Księgowości istnieje możliwość ewidencjonowania takich faktur w walucie obcej - jak ma to miejsce w FK - oraz czy jest możliwość wyliczania różnic kursowych automatycznie. :)

pozdrawiam
Joanna

Autor:  rafal [ 2008-06-05, 14:20 ]
Tytuł: 

Czy chodzi o obrót wewnątrzunijny?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Dla potrzeb zarejestrowania takiej operacji w programie utworzono odpowiedni rejestr sprzedaży VAT – 'Dostawa towarów UE' o rodzaju 'WDT'.

Każda transakcja wewnątrzwspólnotowej dostawy z kontrahentem zarejestrowanym w VIES musi zostać wykazana na deklaracji VAT-UE. Każda z tych transakcji może być elementem procedury uproszczonej tzw. transakcji trójstronnej.

Mamy następujące możliwości:
1. WDT
Wystawioną fakturę VAT odbiorcy unijnemu z zerową stawką VAT wprowadzamy jednym zapisem bezpośrednio do rejestru VAT, KPiR i kartoteki Pieniądze. Jednocześnie w tej samej kwocie rejestrujemy ten zapis do wykazania na deklaracji VAT-UE.
2. WDT + pośrednik w transakcji trójstronnej
Wystawioną fakturę VAT odbiorcy unijnemu, gdy jesteśmy drugim w kolejności kontrahentem w transakcji trójstronnej wprowadzamy do KPiR (PRZYCHODY) i kartoteki Pieniądze. Nie wykazujemy tego dokumentu w rejestrach VAT. Jednocześnie w tej samej kwocie rejestrujemy ten zapis do wykazania na deklaracji VAT-UE. Zaznaczamy, że pośredniczymy w transakcji trójstronnej.

Rejestrację dokumentu WDT ilustruje poniższy rysunek.

[center]Obrazek [/center]

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Każda transakcja wewnątrzwspólnotowego nabycia z kontrahentem zarejestrowanym w VIES musi zostać wykazana na deklaracji VAT-UE. Każda z tych transakcji może być elementem procedury uproszczonej tzw. transakcji trójstronnej.

Mamy następujące możliwości:
1. WNT
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rejestrujemy dwoma zapisami. Rejestrujemy dokument obcy od kontrahenta unijnego. Wykonujemy zapisu do KPiR (KOSZTY). Przy rejestracji dokumentu powinny być włączone rozrachunki, aby powstał zapis w kartotece Pieniądze. Rejestrujemy dokument wewnętrzny dla potrzeb rejestrów VAT Należy pamiętać aby do podstawy opodatkowania z dokumentu obcego dodać podatki, cła opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów, a także wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia pobierane przez dostawcę. Zgodnie z przepisami musimy opodatkować te zakupu podatkiem VAT wg stawek obowiązujących w kraju.
Do wykazania na deklaracji VAT-UE rejestrujemy jeden z tych zapisów: albo oryginalny dokument obcy, albo fakturę wewnętrzną. Kwota transakcji do wykazania na deklaracji VAT-UE powinna być równa kwocie wykazanej na fakturze wewnętrznej.
2. WNT + pośrednik w transakcji trójstronnej
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w którym jesteśmy drugim w kolejności kontrahentem w transakcji trójstronnej rejestrujemy dokumentem obcym od kontrahenta unijnego tylko do KPiR (KOSZTY) i kartoteki Pieniądze. Nie wykazujemy tego dokumentu w rejestrach VAT. Jednocześnie w tej samej kwocie rejestrujemy ten zapis do wykazania na deklaracji VAT-UE. Zaznaczamy, że pośredniczymy w transakcji trójstronnej.

Zapis dokumentu WNT do księgi ilustruje poniższy rysunek.

[center]Obrazek [/center]

Dla potrzeb zarejestrowania dokumentu wewnętrznego w programie utworzono odpowiednie rejestry VAT sprzedaży i zakupu:
'Nabycie towarów UE – VAT naliczony' o rodzaju 'WNT'
'Nabycie towarów UE – VAT należny' o rodzaju 'Podlega VAT', 'Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów'

Kwoty w obu rejestrach powinny być identyczne.

Dokument wewnętrzny WNT w programie księgujemy tylko do rejestrów VAT. Wyjątkiem jest wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu, albo inne transakcje, dla których nie mamy prawa odliczenia całego VAT naliczonego. W takim przypadku zapis w rejestrze 'Nabycie towarów UE – VAT naliczony' należy częściowo zapisać w zakupach, od których nie przysługuje odliczenie. Program przeniesie przypadającą tej części kwotę podatku VAT do księgi w koszty. Obie opisane powyżej sytuacje ilustrują poniższe rysunki.

Dokument wewnętrzny WNT wykazujemy na deklaracji VAT-UE wtedy, gdy nie wskazaliśmy tego na oryginalnym dokumencie obcym. Może to być bardziej wygodne, gdy kwota wykazana na fakturze wewnętrznej, różni się od kwoty z dokumentu obcego.

Pełne odliczenie VAT dla WNT

[center]Obrazek [/center]

Tekst pochodzi z dokumentacji producenta

Autor:  martar [ 2008-06-05, 14:33 ]
Tytuł: 

w małej księgowości nie ma walut i tym bardziej różnic kursowych

Autor:  joannna [ 2008-06-05, 15:48 ]
Tytuł: 

Dziękuję za odpowiedz choć nie do końca dotyczyła ona zadanego przez mnie pytania - pytałam o wewnątrzwspólnotową dostawę usług a nie towarów handlowych. ;)

Zdecydowania nie zgadzam się z podaną informacją, że kwoty przy sytuacji kiedy fakturę wystawiamy w walucie obcej są identyczne w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów oraz deklaracji VAT-7.

Nie dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny: zgodnie z §37 Rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT bierzemy do przeliczenia takiej faktury kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury.
"§ 37. 1. Kwoty wyraŜone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według
wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieŜącego kursu średniego waluty obcej na
dzień wystawienia faktury, jeŜeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest
do jej wystawienia, z zastrzeŜeniem ust. 2 i 3.
2. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieŜący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i
ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
3. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej
wystawienia, kwoty wyraŜone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego
przez Narodowy Bank Polski bieŜącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku
podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio."

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 14 ust. 1a mówi wyraźnie:
"Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego
przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień
uzyskania przychodu."

Wyraźnie widać więc, że jeżeli sprzedaży dokonujemy w walucie obcej to kwoty jakie pojawią się nam w deklaracji VAT-7 będą inne od tych które powinniśmy zaewidencjonować w KPiR. ;)


Ponawiam jednak moje pytanie - gdzie w takiej sytuacji wymusić w programie, aby z automatu sprzedaż usług wpakował mi w pozycję nr 21 deklaracji VAT-7? Czy jedynym sposobem jest wymuszenie takiego zapisu ręcznie?

pozdrawiam
Joanna

Autor:  joannna [ 2008-06-05, 15:54 ]
Tytuł: 

Zapomniałam dodać, że chodzi o obrót wewnątrzunijny oczywiście - konkretnie sprzedaż usług przez Polską firmę zarejestrowaną w VIES do firm na terytorium UE również zarejestrowanych w VIES (Francja Niemcy Austria itd).

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/