Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-18, 22:23x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Przeszacowanie walut - Symfonia FK 5.10 c 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2010-01-29, 10:55
Posty: 6
Post Przeszacowanie walut - Symfonia FK 5.10 c
Witam,
przejęłam jakiś czas temu księgi na Symfonii i jest tu trochę bałaganu. Ja tez uczyłam się programu sama. Chodzi i o przeszacowanie walut i generalnie ustawienia, zeby program sam obliczał różnice kursowe.
w 2008 r. pojawiły się operacje walutowe.
1. zaciągnięcie kredytu walutowego
2. operacje na rachunku bankowym walutowym
konta zdefiniowane zostały jako bilansowe/walutowe/zwykłe.
Różnice kursowe na operacjach walutowych na rachunku bankowym np. sprzedaży waluty ksiegowałam 149-01/131-01 i na koncie 131 01 mam same operacje walutowe a z konta 149 01(zwykłe/PLN!) sama księgowałam ręcznie róznice kursowe.
Także wycenę na dzień bilansowy zaksięgowałam z ręki bo nie wiedziałam że jest taka opcja automatyczna w Symfonii.
W 2009 było sporo operacji walutowych i doszły do tego konta rozrachunki z odbiorcami i dostawcami, ale tu tworzy mi automatycznie program różnice kursowe.

Teraz na koniec 2009 r. chciałabym jakoś uporządkowac ten temat i przy przeszacowaniu walut na kontach rozrachunki z dost i odbiorcami jest własciwa kwota z przeszacowania, ale na kontach rachunki bankowe EUR i Kredyt walutowy wykazuje mi kwotę przeszacowań jako sumę tych wszystkich Róznic kursowych które wprowadzałam ręcznie.
Czy da się to jakoś poprawić? Czy jak juz to skopane jest to się będzie ciągnęło tak cały czas?

pozdrawiam


2010-01-29, 11:15
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Witaj :-)

Raczej nie naprawisz bez doswiadczenia tego szczegolnie jesli duzo operacji - tzn polecalbym jednak odezwanie sie do swojego dystrybutora - i razem z nim robienie tego...
bo w wypadku korekt wyceny walut pewne rzeczy lepiej modyfikowac na bazie (prosciej) niz kombinowac programem..

Choc tak naprawde od wersji 5.10c to juz i sam mechanizm wyceny walut byl pare razy w programie modyfikowany (tak od 2007 jest zdecydowanie lepszy) i moze lepiej juz na tej starej wersji robic reczenia a potem na nowej kiedys po prostu zalozyc nowa firme od poczatku roku....

Ale jesli chcesz kombinowac - to - kopia a potem - korekta przeszacowania walut - ew modyfikacje dokumentow roznic kursowych w buforze az do osiagniecia celu.


2010-01-29, 11:26
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-01-29, 10:55
Posty: 6
Post 
No ja to z bazą nie potrafie nic zrobić ale mój mąż poradziłby sobie gdyby ktoś nakierował go co zrobić.

a jaki byłby koszt takiej aktualizacji do bieżącej najaktualniejszej wersji dla tego mojego archaicznego ;) ?


2010-01-29, 11:33
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
To raczej spory temat jak nakierowac :( niech podejmie dzialania i jak na czyms utkniecie to wtedy pytanie na forum :)


Co do wyceny to odezwij sie prosze na mail biuro@hsoft.pl podajac wersje i ilosc stanowisk i czy dla biur rachunkowych itp to cos wykombinujemy....


2010-01-29, 11:36
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-01-29, 10:55
Posty: 6
Post 
Dzięuję bardzo za odpowiedź. Porozmawiam z mężem i przyślę go tu na forum, bo jak mu zacznę tłumaczyć to i tak pomieszam coś na pewno :)

pozdrawiam i odezwiemy sie na pewno jeszcze :)


2010-01-29, 11:39
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-01-29, 10:55
Posty: 6
Post 
a jeżeli chodzi o to poprawianie z ręki poprzez "korekta przeszacowania" to co mam robić by poprawić te operacje wprowadzane ręcznie?


2010-01-30, 18:15
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Wykonujesz przeszacowania - patrzysz co Ci nie pasuje i korygujesz korekta - ale to co masz niezgodnosci na samych kontach - to gdzie je dokladnie masz i jak sie objawiaja?


2010-01-30, 22:33
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-01-29, 10:55
Posty: 6
Post 
Czy ja dobrze rozumiem że komenda "przeszacowanie walut" = obliczenie różnic kursowych przez program? Myslałam, i tak wynika z instrukcji, że ta komenda służy tylko do wyceny na dzien bilansowy. No niby piszę ze można na koniec każdego miesiąca ale dla mnie różnice kursowe a przeszacowanie trochę sa innym pojęciem
utworzyłam sobie firmę testową na bazie mojej i kombinuję teraz jak to powinny wyglądać księgowania.
Zrobiłam sobie symulację księgowań i różnych ustawień i które powinnam stosować?
1. 131 - rach.bank. EUR - (walutowe/ zwykłe)
148 - inne śr.pieniężne -(walutowe/ zwykłe)

wówczas operację sprzedazy waluty z rach. EUR księguję 148/131 i na koniec każdego miesiąca mam zrobić przeszacowania waluty do tych transakcji dla konta 148?

2. 131 - rach.bank. EUR - (walutowe/ zwykłe)
148 - inne śr.pieniężne -(walutowe/ ROZRACHUNKOWE)

wówczas operację sprzedazy waluty z rach. EUR księguję 148/131 i zawieszam na rozrachunkach na koncie 148 transakcję i rozliczam ją w kartotece i wówczas tworzy mi się pk w buforze z różnica kursową?
Analogicznie w 2 opcji jak rozliczane są rozrachunki z dostawcami i odbiorcami.

Aha zauwazyłam też że powinnam była wpływ pieniędzy na rach. PLN - ze sprzedazy waluty też wprowadzać w EUR, bo inaczej nie obliczy mi program różnic kursowych na takiej operacji na koncie 148 mimo, że de facto wpływają tu złotówki.? I tak samo jak mam uregulowanie zobowiązania w EUR z rachunku w PLN to tez powinnam wprowadzać te operację niejako w walucie żeby mi obliczył program automatycznie różnice kursowe?


2010-01-31, 14:17
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Roznice kursowe a wycena (np na koniec roku) to oczywiscie dwie rozne rzeczy pierwsze dotyczy zrealizowanych transakcji a drugie tych niezrealizowanych :-)
I raczej wycene sie robi raz do roku - choc czasem niektorzy wola co miesiac...

Ale to naprawde nie jest temat na forum zbyt obszerne to
- troche jest w dokumentacji nt temat (raczej aktualnej - do sciagniecia z aktulana wersja demo bo w tej do wersji 5.10 to chyba bylo za malo)

Albo sie przeszkolic - pewnie jest jakis kumaty dystrybutor w okolicy - trzeba zwrocic uwage na nastepujace tematy - prowadzenie rozrachunkowo na kontach walutowych np banku (130), i zasady wyceny bilnansowej tak jak to robi symfonia a nawyki z dawnych czasów u księgowych - chodzi mi to ze symfonia wycenia tylko wartosc rozrachunku a nie robi tak jak kiedys czyli wycena z ksiegowaniem na konta na koniec roku i potem powrotne ksiegowanie w nowym roku.....


2010-01-31, 17:01
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 9 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Przeszacowanie walut.

w Programy Księgowe

O_gonia

1

3032

2014-10-06, 23:42

perek Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. przeszacowanie walut

w Programy Księgowe

Josephine

1

2532

2017-03-01, 10:18

Josephine Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Przeszacowanie walut a CIT

w Programy Księgowe

PatkaP

4

2883

2017-07-27, 17:21

perek Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Przeszacowanie walut FKF2008

w Programy Księgowe

Janko muzykant

3

2842

2009-11-05, 20:40

krzysiek Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant