Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-19, 19:22x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Faktura korygująca daty i rejestry - pilnie potrzebna pomoc! 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Faktura korygująca daty i rejestry - pilnie potrzebna pomoc!
Witam po długachnej nieobecności... Potrzebuję Waszej pomocy odnośnie wprowadzania faktury korygującej - jest to mój pierwszy raz z fakturą korygującą w ogóle, a co dopiero z jej wprowadzaniem do Symfonii (FiK).

Stan faktyczny wygląda następująco: Mieliśmy fakturkę z 23.01.2012 na dwa sprzęty komputerowe. Odliczałam VAT normalnie. Wszystko w rejestrach było. 6.11.2012 dostaliśmy fakturę VAT korygującą w wartości jednego sprzętu, bo się zepsuł i była z tego tytułu reklamacja i co za tym idzie zwrot urządzenia.

Zdefiniowane mam u siebie 3 rejestry VAT: sprzedaży, zakupu zwykły i zakupu dla nieodliczonego VAT.

Zabrałam się dziś do wprowadzania tej faktury. Jednak pojawiło się wiele wątpliwości odnośnie wprowadzania właśnie i chciałabym je rozwiać, żeby wszystko poprawnie weszło do rejestru, do deklaracji VAT no i żeby nie było problemów na koniec roku z automatycznym przeksięgowaniem "4" :(

Rozpoczęłam wprowadzanie korekty od znalezienia w buforze korygowanej faktury i zastosowaniu opcji KOPIUJ => STORNO CZERWONE. Po wyświetleniu informacji o datę (nie pamiętam czy rejestru, czy dokumentu, mogę jeszcze raz wprowadzić dokument żeby się upewnić jak coś...) kliknęłam, żeby zmienił na aktualną. Otwarł mi się nowy dokument ze skopiowanymi wszystkimi wartościami i danymi. Pozmieniałam daty (na takie dotyczące mojej FKZ), rodzaj dokumentu na FKZ, zmieniłam również okres sprawozdawczy na XI (automatycznie wprowadził się I, ale dokument muszę wprowadzić w miesiącu XI). Zmieniłam również kwoty na prawidłowe, bo nie koryguję całości faktury, tylko jej część (na pierwotnej fakturze były 2 urządzenia, ja wyprowadzam 1). Mój dokument wygląda obecnie tak:
Obrazek

1. Czy dla korekty kosztów najbezpieczniejsze będzie strono czerwone? Nic się nie popsuje przy automatycznych księgowaniach...?

2. Czy dobrze zrobiłam korzystając z opcji KOPIUJ => STORNO CZERWONE, skoro potem i tak zmniejszałam kwoty w dokumencie? Nie wiem jak to się ma do rejestrów, żeby nie weszła korekta całej fakturki :(

3. Czy dobrze myślę z tą zmianą okresu sprawozdawczego z I na XI? To jest okres dokumentu, więc chyba dobrze, skoro mam księgować korektę pod listopadem...

4. No i teraz najważniejsze, tutaj totalnie nie wiem co zrobić (a niestety instrukcji nie znam na pamięć, a hasłowe sprawdzanie mało mi dało)... Kiedy chcę kliknąć w rejestr wyświetla się informacja "rejestr dla dokumentu nie został zdefiniowany". Jaki rejestr powinnam stworzyć dla faktur korygujących? Zupełnie nowy? Czy wy-edytować rejestr zakupu i coś w nim zmienić? Zauważyłam, że w menu definiowania rejestru jest krateczka "korekta" (i w moim rejestrze zakupu jest ona odznaczona), do czego służy ta opcja?

5. W pomocy dla symfonii znalazłam następujący tekst: "Wprowadzając dane do rejestru z dokumentów korygujących, powinieneś przyjąć jednolity sposób
wprowadzania kwot do rejestru: kwoty podwyższające wartość faktury ze znakiem "+", a kwoty obniża-jące ze znakiem "-" i konsekwentnie tego przestrzegać. Ma to istotne znaczenie dla poprawnego spo-rządzenia zestawienia rejestrów VAT, zawierającego dane do deklaracji VAT 7."
Jeśli dobrze rozumiem dotyczy to wprowadzania kwot w rejestrze z menu dokumentu, która póki co - bez zdefiniowanego rejestru - u mnie się nie wyświetla...? Tak?


Bardzo proszę o pomoc, ponieważ jak pisałam na wstępie jest to mój pierwszy raz... Każda rada mile widziana!

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2012-11-12, 16:41
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 



Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Faktura korygująca daty i rejestry - pilnie potrzebna po
Pogrzebałam jeszcze w programie i stworzyłam nowy rejestr "Rejestr korekt VAT naliczonego" i do takiego wprowadziłam kwoty ze znakiem "-". W deklaracji wyświetla mi się 11 zł VAT do zapłaty za ten miesiac, czyli efekt końcowy mam prawidłowy. Proszę niech ktoś zweryfikuje moje działanie... Nie chcę się potem obudzić z ręką w nocniku!

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2012-11-12, 17:27
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Faktura korygująca daty i rejestry - pilnie potrzebna po
Cytuj:
1. Czy dla korekty kosztów najbezpieczniejsze będzie strono czerwone? Nic się nie popsuje przy automatycznych księgowaniach...?

"Najbezpieczniejsze" będzie storno czerwone bo na kontach kosztowych, zapisy powinny być po str WN. Nic nie powinno się popsuć.
Cytuj:
2. Czy dobrze zrobiłam korzystając z opcji KOPIUJ => STORNO CZERWONE, skoro potem i tak zmniejszałam kwoty w dokumencie? Nie wiem jak to się ma do rejestrów, żeby nie weszła korekta całej fakturki :(

Ma to taki sam efekt jak wprowadzenie dokumentu od nowa (jest to tylko ułatwienie), do rejestru wejdzie to co jest w rejestrze, nic więcej.
Cytuj:
3. Czy dobrze myślę z tą zmianą okresu sprawozdawczego z I na XI? To jest okres dokumentu, więc chyba dobrze, skoro mam księgować korektę pod listopadem...

To jest okres sprawozdawczy, okres z jakim dokument będzie uwzględniony w RZiS czyli w PIT/CIT. I powinien być uwzględniony zgodnie z przepisami.
Cytuj:
4. No i teraz najważniejsze, tutaj totalnie nie wiem co zrobić (a niestety instrukcji nie znam na pamięć, a hasłowe sprawdzanie mało mi dało)... Kiedy chcę kliknąć w rejestr wyświetla się informacja "rejestr dla dokumentu nie został zdefiniowany". Jaki rejestr powinnam stworzyć dla faktur korygujących? Zupełnie nowy? Czy wy-edytować rejestr zakupu i coś w nim zmienić? Zauważyłam, że w menu definiowania rejestru jest krateczka "korekta" (i w moim rejestrze zakupu jest ona odznaczona), do czego służy ta opcja?

Zdaje mi się, że żeby był widoczny rejestr w dok. typu korekta to powinna być zaznaczona "korekta" w tym rejestrze. W jaki sposób go stworzyć jest opisane w podręczniku, ale nie jest to skomplikowane. Polecam Ci stworzyć rejestr, zapisać dokument do bufora i sprawdzić gdzie trafiło do deklaracji. Generalnie te dokumenty są w programie domyślnie przy tworzeniu firmy od zera. Ja faktury korygujące wprowadzam tak samo jak zwykłe, do tego samego rejestru tylko z minusem.
Cytuj:
5. W pomocy dla symfonii znalazłam następujący tekst: "Wprowadzając dane do rejestru z dokumentów korygujących, powinieneś przyjąć jednolity sposób
wprowadzania kwot do rejestru: kwoty podwyższające wartość faktury ze znakiem "+", a kwoty obniża-jące ze znakiem "-" i konsekwentnie tego przestrzegać. Ma to istotne znaczenie dla poprawnego spo-rządzenia zestawienia rejestrów VAT, zawierającego dane do deklaracji VAT 7." Jeśli dobrze rozumiem dotyczy to wprowadzania kwot w rejestrze z menu dokumentu, która póki co - bez zdefiniowanego rejestru - u mnie się nie wyświetla...? Tak?

Jeśli dobrze rozumiem, to dobrze rozumiesz.


2012-11-12, 17:37
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Faktura korygująca daty i rejestry - pilnie potrzebna po
Haha, dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź :* Czyli zasadniczo dobrze wszystko zrobiłam :) Pozdrawiam!

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2012-11-13, 13:59
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 4 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Faktura Korygująca - zmiana daty wystawienia i płatności.

w Programy Handlowe

MrBrzoza

1

3298

2015-03-17, 13:31

krzysiek Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Nieaktywny menedżer bazy danych--- Potrzebna POMOC

w Techniczne

rigrig

8

5270

2012-03-02, 19:32

rigrig Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Potrzebna pomoc Import Faktur Sage Symfonia Handel

w Programy Handlowe

qbass

0

2923

2020-06-03, 12:12

qbass Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Potrzebna instalka Symfonia Start Faktura i Kasa 2014

w Ogólne

mistrz_ceremonii

1

6680

2016-07-01, 23:00

ro_bek Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant