Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-27, 17:32x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Wiem, wieeeem, proszę z góry na mnie nie krzyczeć, bo ja chcę się tylko co do pewnych rzeczy upewnić zanim coś mi się skaszani :)
Do tej pory wszystkie dokumenty mam w buforze. BO wstępnie zaksięgowany (nie zatwierdzony) (chodzi o FiK).
Kiedy już będę miała wszystkie dokumenty za rok 2012 wprowadzone to będę mogła się zabrać za zamykanie... Jeśli dobrze wszystko rozumiem, to muszę postępować wg następującego schematu, a jeśli się mylę to bardzo ślicznie proszę o pomoc :)

1. Zatwierdzenie BO 2012.
2. Zaksięgowanie dokumentów ze stycznia.
3. Zamknięcie miesiąca stycznia.
4. Zaksięgowanie dokumentów z lutego
5. Zamknięcie miesiąca lutego.
.
.
.
6. Zaksięgowanie dokumentów z grudnia.
7. Zamknięcie miesiąca grudnia.
8. Zamknięcie roku, które będzie skutkowało wygenerowaniem rzis i bil, które trzeba zapisać.
9. Otwarcie nowego roku 2013.
10. Wygenerowanie BO.
11. Po zatwierdzeniu sprawozdania ostateczne zamknięcie roku 2012.

W międzyczasie oczywiście kopie zapasowe.

I pytanko, żeby dokumenty były ładnie chronologicznie zaksięgowane to wg jakiego kryterium mam je przed zaksięgowaniem posegregować...? Data operacji czy data dokumentu?

Z góry wielkie dzięki :) Zapobiegawczo pytam, bo chcę żeby wszystko było cacy :D

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2013-01-08, 13:40
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
pkt 1. jest wymagane, aby zatwierdzić cały rok 2012, nie trzeba tego robić żeby księgować dokumenty
pkt 7. nie da się
pkt 8. nic nie trzeba zapisywać, możesz to robić wiele razy
pkt 9. możesz to zrobić w każdej chwili, nie musisz mieć nic księgowanego ani zamkniętego w 2012, możesz nawet utworzyć 2014. W trakcie tworzenia nowego roku program zapyta "Czy utworzyć nowe układy" wybieramy NIE
pkt 10. jak już stworzysz 2013 to możesz BO generować kiedy chcesz i ile razy chcesz, ale będą tam wartości tylko z ksiąg, jeśli nie ma jeszcze żadnego dok. w 2012 w księgach to BO 2013 będzie taki jak BO 2012
pkt 11. zgodnie z terminami w ustawie, albo chwilę przed kontrolą :mrgreen: (nikt tego nie sprawdza), ale to dobre zabezpieczenie, żeby nikt już nic nie dodał do zapisów w danym roku

Ja segreguje dokumenty wg nr ewidencyjnych, tak samo jak są wpinane w segregatory najpierw wszystkie FVS 1,2,3. potem FVZ 1,2,3 Czyli chronologicznie, ale z podziałem na rodzaje dokumentów. Data księgowania i tak będzie taka jaka jest ustawiona aktualnie w programie.


2013-01-09, 13:36
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Również mam dokumenty w ten sposób poukładane w segregatorach... Czyli rozumiem, że najprościej to będzie wyfiltorwać najpierw wszystkie FVS, potem FVZ i grupowo je zaksięgować tak? :) A co do daty księgowania... Powinnam się przejmować, że dokumenty z całego roku będę miały datę księgowania pt. "15.01.2013", czy lepiej jakoś zmieniać datę w systemie? :>

I nasunęło mi się pytanko do Twojego pkt. 9... Napisałeś, że wybieramy "NIE" jak program zapyta o nowe układy. Rozumiem chodzi tylko o układ bil i rzis? Czy o coś jeszcze? Bo wiem NA PEWNO, że na nowy rok chciałabym dodać do dwóch kont rozrachunkowych żeby wołał gdy brak rozrachunków (konta dodawałam sama i wtedy nie wiedziałam jakie to dla mnie ważne). W którym momencie będzie na to czas? Bo czytałam coś tam w instrukcji, że właśnie po zamknięciu, czy przed otwarciem...

A tak to reszta zrozumiała, dziękuję ślicznie :) Wiem, że większości rzeczy nie muszę robić, żeby zaksięgować dokumenty, czy żeby otworzyć rok, ale chciałabym wszystko zrobić tak jak "Bóg przykazał", żeby mieć o jeden problem z głowy w przypadku ew. kontroli :)

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2013-01-09, 15:15
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Ja filtruje cały miesiąc i układam wg nr ewidencyjnego i księguje cały miesiąc na raz.
Datę zmieniam na koniec następnego miesiąca czyli dla stycznia 28 lutego.

Czas na zmianę jest do pierwszego księgowania na koncie, zazwyczaj przed zapisem BO do ksiąg, ale zmianę o której piszesz można wykonać bez względu na to czy jest coś zaksięgowane czy nie, niemożna natomiast zmienić rodzaju np z szczególnego na rozrachunkowe. Jak wciśniesz TAK to będzie trzeba wszystkie konta przypisać od nowa do układów.


2013-01-09, 15:31
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Oj no właśnie, coś mi tu nie pasowało... Sprawdziłam i te dwa konta są jednak bilansowe zwykłe, a nie bilansowe rozrachunkowe... :/ Czyli tego nie zmienię (bez utraty rozrachunków z 2012 roku)?

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2013-01-09, 15:54
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Jeżeli na tych kontach są zapisy w księgach, to już nie można zmienić ich rodzaju (przynajmniej przez "zwykłego" użytkownika), ale jak założysz nowy rok, to zanim cokolwiek zaksięgujesz (BO, lub dokument) możesz zmienić te konta na rozrachunkowe. Nie ma to wpływu na dotychczasowe rozrachunki. Po zmianie tylko te dwa konta będzie trzeba na nowo przypiąć do układów.

Odpowiedź na pytanie programu "Czy utworzyć nowe układy" nie ma tutaj żadnego znaczenia.


2013-01-09, 16:26
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Czyli jak poksięguję 2012 rok i go zamknę, to otwieram 2013 rok i zmieniam te konta. Dopiero potem generuję BO, tak? :)

I czy na bank nie pokasują mi się rozrachunki z tych kont? :> Bo gdzieś mi się w oczy rzuciło, że jak będę zmieniać z rozrachunkowego na inny rodzaj to utracą się te rozrachunki... A jak z bilansowego NA rozrachunkowe, to zostaną...?

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2013-01-09, 17:31
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Rok sobie już możesz otworzyć, przecież na zamknięcie ksiąg masz czas do lipca. Masz rozrachunki na koncie bilansowym zwykłym?


2013-01-09, 17:39
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Jup.

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2013-01-09, 17:56
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Albo nie jest to konto zwykłe, na koncie zwykłym nie da się zapisać rozrachunków, albo nie ma tam rozrachunków.


2013-01-09, 18:05
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Na koncie zwykłym np 130 bankowym (walutowym) da sie prowadzić rozrachunki (a będzie ono bilansowe zwykle - nieprawdaż? :)

Wolanie o rozrachunki to można zmieniać w dowolnym momencie w parametrach konta - jeśli jest ono rozrachunkowe.


2013-01-09, 19:53
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Zapomniałem o parametrze "walutowe", faktycznie w tym przypadku może tak być.


2013-01-09, 20:10
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Ej kurcze Panowie robicie mi pranie mózgu :P To nie są konta walutowe! Mam dwa konta bilansowe zwykłe, pt. "rozrachunki z ...", a przy wprowadzaniu dokumentu jak mam użyte któreś z tych kont, to spokojnie da się dodać tam rozrachunek! I w zakładce rozrachunki również te dane są widoczne... Są to konta zwykłe, ponieważ jak je zakładałam, to nie wiedziałam, że "wołanie o brak rozrachunków" będzie mi aż tak pomocne, a innych różnic wtedy między tymi kontami nie widziałam... TYLKO TERAZ NIE MÓWICIE MI, ŻE JAK ZAMKNĘ ROK, TO UTRACĘ Z TYCH KONT ROZRACHUNKI, BO NIE SĄ TO KONTA ROZRACHUNKOWE!! :O

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2013-01-10, 12:08
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
Tak, jak masz podpiętą kartotekę kontrahentów to możesz też dopisać rozrachunek (u mnie wszystkie z kartoteką już były rozrachunkowe i nie miałem jak sprawdzić). Jak zmienisz konto na rozrachunkowe to nie powinno się nic wykasować. A najlepiej jest zrobić kopię bazy, potem dokonać zmian i jak będzie ok to już a jak nie to odtwarzamy kopię.


2013-01-10, 12:20
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Nadejszła wiekopomna chwila - pierwsze zamykanie roku
No dokładnie, właśnie też w panice szukałam informacji w instrukcji symfonii i znalazłam info, że jak pod konto zwykłe jest podpięta kartoteka kontrahentów to rozrachunki się da prowadzić. Wybaczcie, nie pomyślałam, żeby to opisać od tej strony ;) Ale co się wystraszyłam to moje ;P

A z tą kopią bazy to w sumie też racja... Pobawię się więc po otwarciu tego nowego roku :) I chyba póki co temat zamykam, zobaczymy co mi wyskoczy "w praniu" - mam nadzieję, że wtedy też będę mogła liczyć na Waszą pomoc :)

Dziękuję ślicznie :*

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2013-01-10, 12:26
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 15 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki zamykanie roku

w Programy Księgowe

Bozencin

13

8384

2012-04-12, 15:45

wrob Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. ZAmykanie roku.

w Programy Księgowe

Michael

5

5100

2009-02-12, 12:29

wrob Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Mała księgowość rejestry sprzedaży z chwilą zapłaty

w Programy Księgowe

anecia.s

0

2478

2014-10-13, 21:23

anecia.s Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. pierwsze kroki

w Programy Księgowe

Sam

5

2440

2014-01-06, 21:57

rafal Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 71 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant