Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-28, 00:00x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
drukowanie dokumentów 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2009-01-26, 16:34
Posty: 3
Post drukowanie dokumentów
Witam ,jestem nowym użytkownikiem Symfonia Premium 2009. Czy każdą fakturę sprzedaży należy księgować osobnym dokumentem.Czy można np.z danego dnia zaksięgować jednym dowodem? Jak technicznie rozwiązujecie sprawę dekretów. Czy na każdym dokumencie zapisujecie ręcznie dekret, czy może są dostępne wydruki z programu ? Jak chciałam wydrukować PK do faktury zakupu z vat to mam komunikat ,że nie jest to dokument prosty


2009-01-26, 17:25
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Proponuje abys sie nieco podszkolila w rachunkowosci i przepisach podatkowych wtedy czesc pytan odpadnie odrazu....

Po drugie pisz jakim programem sie poslugujesz - Symfonia premium to nazwa calej linii roznych programow. Z watku oraz tresci pytan wnioskuje ze chodzi ci o FK.

Ale do rzeczy:
1. Tak raczej tak gdyz potrzebujesz miec oddzielne zapisy na konkretnego klienta w rejestrze vat oraz razrachunkach,
zbiorczo mozna ksiegowac np faktury zakupu rozliczane w kasie podpinajac je pod rejestr kasowy - ale i tego nie polecam ze wzgledów praktycznych

2. Dekret na dokumencie? a po co? przepisy tego nie wymagaja ale jak ktos bardzo chce to sobie moze przerobic wydruk dekretacji tak aby byl jeden dekret na stronie i dopinac takie kartki do faktury - jak cos to posiadamy taki raport w ofercie

3. Faktura vat nie jest PK jest dokumentem zawierajacym nie tylko konta ale jeszcze kth i rejestr vat i pozycje towarowe i nie jest drukowana/wystawiana przez FK!!! faktury sobie drukujesz z programu Handel czy innego a w fk je ewidencjonujesz - a jesli potrzebujesz wydrukowac to jak jest zadekretowana - to na liscie dokumentów w tym samym miejscu gdzie wydruk pk znalazlas - nalezy wybrac wydruk np zestawienie dokumentów w buforze - ten wydruk wydrukuje dekrety itp.


2009-01-26, 21:09
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-01-26, 16:34
Posty: 3
Post 
Dziękuję za informacje , są dla mnie jako nowego użytkownka programu bardzo celne , a tak ogólnie to nie uczę się księgowości , którą znam " do kości " i w tym zakresie nie potrzebuję pomocy . Księguję na różnych programach, od 2009 roku zakupiono dla mnie program Finanse i Księgowość Premium 2009 dla jednej firmy i dlatego się pytam.A w sumie to jest forum , pierwszy raz spotkałam się z taką odpowiedzią.Generalnie użytkownicy programu chcą pomóc a nie od razu krytykować.


2009-01-26, 22:26
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Witam
Sorki jesli moja odpowiedz zostala odebrana jako podwazanie kompetencji zawodowych - nie to bylo celem(troche mnie pyt nr2 zmylilo ) - raczje chodzilo mi o to aby jednak zadawac pytania po kolei (albo w roznych postach albo przynajmniej numerując jesli to jeden post) i dokladnie zaznaczjac o jaki program chodzi - nazwa wersja itp - oraz z jakas opisem sytuacji/potrzeby jesli pytanie jest ogolne.
To bardzo ulatwia pozniejsze odpowiadane :-)


Ps wracajac do pyt nr 2 - sa jescze drukarki przeznaczone do drukowania dekretów(drukuja na fragmencie dokumnetu bez koniecznosci przepuszczania go w calosci przez machanizm drukujacy), oraz jest tez przerobka raportu pod drukowanie dekretacji w ukladzie 2x5(lbu innym) na stronie a4 dopasowana pod nalepki ktore potem mozna kleic na dokument
np takie -

Etykiety


2009-01-27, 01:57
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-10-20, 08:32
Posty: 160
Pomógł: 1
Post Re: drukowanie dokumentów
ala388 pisze:
2. Dekret na dokumencie? a po co? przepisy tego nie wymagaja ale jak ktos bardzo chce to sobie moze przerobic wydruk dekretacji tak aby byl jeden dekret na stronie i dopinac takie kartki do faktury - jak cos to posiadamy taki raport w ofercie
jak nie wymagają, jak wymagają - Ustawa o rachunkowości tego wymaga (art.21 ppkt 6)). Forma tego dekretu może być dowolna, ale sam dekret musi być. Jak ktoś lubi płacić kary z US to wolna wola.


2012-10-18, 08:21
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: drukowanie dokumentów
jak wymagają, jak nie wymagają - Ustawa o rachunkowości dopuszcza nie umieszczenie dekretów (art.21 pkt 1a) jeżeli wynikają one z techniki dokumentowania zapisów księgowych.


2012-10-18, 09:29
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-10-20, 08:32
Posty: 160
Pomógł: 1
Post Re: drukowanie dokumentów
Maciek pisze:
jak wymagają, jak nie wymagają - Ustawa o rachunkowości dopuszcza nie umieszczenie dekretów (art.21 pkt 1a) jeżeli wynikają one z techniki dokumentowania zapisów księgowych.
ten przepis dotyczy dekretacji ręcznej, a jeśli używa się programu komputerowego wydruk dekretu musi być trwale połączony z dowodem księgowym (Interpretacja US PDP 4211/IN/CIT/6/2006 z 2006.02.10). Jak przedstawisz kontroli z US odzwierciedlenie zapisu księgowego w sytuacji gdy program odmówi Ci posłuszeństwa lub braknie prądu? Ja już miałam styczność z taką kontrolą - są bezwzględni.


2012-10-18, 12:13
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: drukowanie dokumentów
Co to znaczy "na trwale połączony z dowodem księgowym"? Czym mam połączyć żeby było trwałe, chyba klej, ale może się odkleić, zszywacz też może nie trzymać.

W przypadku FiK Sage wystarczy wydruk "Zest. dokumentów w buforze/księgach" Bo jest data, nr dok., jest nr ewid., jest nawet sygnatura wprowadzającego, a pod tym wszystkim jest pełny dekret. Nikt się do tego nie czepia. Najważniejsze jest, żeby można było bez problemu "sparować" dekret z dokumentem.

Jak nie ma prądu to przyjdą na kontrolę jutro, przecież bez laptopa i kawy nie przeprowadzą kontroli. A podczas kontroli zawsze czegoś brakuje i nigdy nie ma problemu z uzupełnieniem. Duże wydruki dziennika, obrotówki itp zazwyczaj chcą w pdf-ie, bez prądu też im nie wyślę.

Bezwzględni? Zamykają firmę? Przecież po kontroli masz czas na uzupełnienia braków, wyjaśnienia na piśmie, a w końcu odwołanie się od decyzji - nie da się tego zrobić natychmiast.


2012-10-18, 14:16
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: drukowanie dokumentów
Cytuj:
wydruk dekretu musi być trwale połączony z dowodem księgowym (Interpretacja US PDP 4211/IN/CIT/6/2006 z 2006.02.10). Jak przedstawisz kontroli z US odzwierciedlenie zapisu księgowego w sytuacji gdy program odmówi Ci posłuszeństwa lub braknie prądu? Ja już miałam styczność z taką kontrolą - są bezwzględni.


Jasne a jeśli mam efaktury? to jak mam trwale przybić dekret do dokumentu elektronicznego? :) :)
Wydaje mi sie ze akurat jest na odwrót - to w księgowości ręcznej jest taki wymóg aby dekret byl trwale na dokumencie a w księgowości komputerowej właśnie nie musi być :)


2012-10-18, 14:48
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-10-20, 08:32
Posty: 160
Pomógł: 1
Post Re: drukowanie dokumentów
Maciek pisze:
Co to znaczy "na trwale połączony z dowodem księgowym"?
to znaczy, że ma być np. nadrukowany na dokumencie lub naniesiony ręcznym pismem.
Maciek pisze:
W przypadku FiK Sage wystarczy wydruk "Zest. dokumentów w buforze/księgach" Bo jest data, nr dok., jest nr ewid., jest nawet sygnatura wprowadzającego, a pod tym wszystkim jest pełny dekret. Nikt się do tego nie czepia.
to nie wystarczy bo to nie jest dołączone do konkretnego dokumentu.

Maciek pisze:
Bezwzględni? Zamykają firmę? Przecież po kontroli masz czas na uzupełnienia braków, wyjaśnienia na piśmie, a w końcu odwołanie się od decyzji - nie da się tego zrobić natychmiast.
ale ja nie chcę żadnych odwołań i niepotrzebnych stresów - po co to wszytko jak można a nawet trzeba robić to zgodnie z prawem. Zresztą to twoja wola jeśli chcesz coś robić tak a nie inaczej, ja tylko wyjaśniam.


2012-10-18, 15:04
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-10-20, 08:32
Posty: 160
Pomógł: 1
Post Re: drukowanie dokumentów
wrob pisze:
Jasne a jeśli mam efaktury? to jak mam trwale przybić dekret do dokumentu elektronicznego? :) :)Wydaje mi sie ze akurat jest na odwrót - to w księgowości ręcznej jest taki wymóg aby dekret byl trwale na dokumencie a w księgowości komputerowej właśnie nie musi być :)
w księgowości elektronicznej nie ma takiego wymogu, ale póki co mamy np. faktury w większości w formie papierowej lub w formie obrazu faktury elektronicznej. Jak dostanę fakturę podpisaną elektronicznie to z dekretu zrezygnuję ponieważ na to pozwala mi Ustawa o rachunkowości.


2012-10-18, 15:11
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: drukowanie dokumentów
MałaKsięgowa pisze:
Maciek pisze:
Co to znaczy "na trwale połączony z dowodem księgowym"?
to znaczy, że ma być np. nadrukowany na dokumencie lub naniesiony ręcznym pismem.

Ustawa o rachunkowości dopuszcza więc nie umieszczenie dekretów na dokumentach księgowych jeżeli wynikają one z techniki dokumentowania zapisów księgowych. Jednakże w takim przypadku dekret musi być stale połączony z dowodem księgowym czyli nadrukowany na dokumencie lub naniesiony ręcznym pismem.
Zatem, można nie umieszczać dekretu na dokumencie tylko w przypadku, gdy umieścimy dekret na dokumencie???

Ustawodawca przewiduje brak konieczności umieszczania dekretów na dokumentach księgowych, a warunkuje to techniką dokumentowania zapisów księgowych. Wydruk spisu dokumentów wraz z dekretami księgowymi umieszczane przy konkretnej paczce dokumentów można chyba nazwać techniką dokumentowania zapisów księgowych. Wystarczy odpowiednia adnotacja w polityce rachunkowości i wszystko jest zgodne z ustawą.


2012-10-18, 16:40
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-10-20, 08:32
Posty: 160
Pomógł: 1
Post Re: drukowanie dokumentów
Maciek pisze:
MałaKsięgowa pisze:
Maciek pisze:
Co to znaczy "na trwale połączony z dowodem księgowym"?
to znaczy, że ma być np. nadrukowany na dokumencie lub naniesiony ręcznym pismem.

Ustawa o rachunkowości dopuszcza więc nie umieszczenie dekretów na dokumentach księgowych jeżeli wynikają one z techniki dokumentowania zapisów księgowych. Jednakże w takim przypadku dekret musi być stale połączony z dowodem księgowym czyli nadrukowany na dokumencie lub naniesiony ręcznym pismem.
Zatem, można nie umieszczać dekretu na dokumencie tylko w przypadku, gdy umieścimy dekret na dokumencie???

Ustawodawca przewiduje brak konieczności umieszczania dekretów na dokumentach księgowych, a warunkuje to techniką dokumentowania zapisów księgowych. Wydruk spisu dokumentów wraz z dekretami księgowymi umieszczane przy konkretnej paczce dokumentów można chyba nazwać techniką dokumentowania zapisów księgowych. Wystarczy odpowiednia adnotacja w polityce rachunkowości i wszystko jest zgodne z ustawą.
Ustawa dopuszcza zrezygnowanie z dekretacji ręcznej na rzecz wydruku dekretu z programu komputerowego ale wtedy niezbędne jest trwałe połączenie wydruku dekretu z dokumentem stanowiącym dowód źródłowy (np. sklejenie, zszycie lub nadruk na dokumencie).Art. 21 pkt 1a nie zwalnia z całkowitego umieszczania dekretu na dokumencie (gdyby tak było ustawodawca wykreśliłby punkt o obowiązku dekretacji). To jest tylko wyjątek od reguły, a nie ogólna zasada, którą można sobie wybrać do stosowania dla wszystkich dowodów księgowych bo takie mam "widzimisie".


2012-10-19, 11:15
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post Re: drukowanie dokumentów
MałaKsięgowa pisze:
Ustawa dopuszcza zrezygnowanie z dekretacji ręcznej na rzecz wydruku dekretu z programu komputerowego ale wtedy niezbędne jest trwałe połączenie wydruku dekretu z dokumentem stanowiącym dowód źródłowy (np. sklejenie, zszycie lub nadruk na dokumencie).Art. 21 pkt 1a nie zwalnia z całkowitego umieszczania dekretu na dokumencie (gdyby tak było ustawodawca wykreśliłby punkt o obowiązku dekretacji). To jest tylko wyjątek od reguły, a nie ogólna zasada, którą można sobie wybrać do stosowania dla wszystkich dowodów księgowych bo takie mam "widzimisie".


Kod:
Art. 21. 1. Dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego;
2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej;
3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych;
4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą — także datę sporządzenia dowodu;
5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów;
6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
7) (uchylony).
1a. Można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych.


Z którego punktu wynika, że dotyczy to dekretacji ręcznej? Czym różni się nadruk na dokumencie od ręcznej dekretacji na dokumencie? Czcionką?
"Można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych" Z tego wynika jednak wyraźnie, że nie musi być na dowodzie. Jaki miałoby sens to zdanie, gdyby trzeba było zamieszczać dekret na dowodzie? Chyba żadnego.

Oczywiście, że można stosować to w wyjątkowych sytuacjach, ustawodawca wskazał te sytuacje: jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych.


2012-10-19, 12:57
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-10-20, 08:32
Posty: 160
Pomógł: 1
Post Re: drukowanie dokumentów
Pytałam 2 Biegłych - dekret ma być na każdym dokumencie. Ręczny czy komputerowy, ma być dołączony do dowodu księgowego przed zaksięgowaniem. Zresztą każdy ma prawo rozumieć i interpretować prawo po swojemu. Nawet instytucje Unijne wymagają dekretacji na każdym dokumencie i to z datą, podpisem i sprawdzeniem pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym.


2012-10-19, 15:06
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 15 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. drukowanie dokumentów

w Programy Kadrowo Płacowe

ala388

1

3294

2009-01-26, 21:10

wrob Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki Drukowanie dokumentów VAT

w Programy Handlowe

lipaj

3

2248

2013-01-03, 21:59

lipaj Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki Drukowanie dokumentów do PDF

w Programy Handlowe

mellos

8

5277

2014-06-12, 13:21

rafal Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki Drukowanie dokumentów z rejestru zakupów

w Ogólne

BIUROKA

1

4378

2017-01-22, 11:18

Maciek Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant