Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-28, 01:31x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Przeszacowanie walut a CIT 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Przeszacowanie walut a CIT
Dzień dobry.

Na wstępie proszę, żeby się nie irytować, że temat już był, ponieważ przeszukałam forum i nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. W podręczniku również odpowiedzi nie znalazłam, proces jest opisany ale pod względem "jak wykonać", nie ze strony konsekwencji w księgach i CIT... Również nie dostałam odpowiedzi na mój poprzedni temat, gdzie to pytanie również się zawierało.

Chodzi o mechanizm przeszacowania walut w Symfonii 2.0 (2017.b), a moje pytanie stanowi przygotowanie do zamknięcia roku 2017 i otwarcia 2018, więc jest przyszłościowe.

Z tego co wyczytałam, to mechanizm działa w taki sposób, że wycenia środki znajdujące się na kontach walutowych po stosownym kursie i odnosi w przychody/koszty powstałe różnice - księgowo. A podatkowo, przez EDP pilnuje, żeby to przeszacowanie nie weszło do CIT. W dalszej części forum wyczytałam, że w nowym roku rozrachunki widnieją już jako przeszacowane.

Co się jednak stanie z automatycznymi różnicami kursowymi w momencie rozliczenia takiego przeszacowanego rozrachunku? Wyliczą się od kursu zarachowania, czy przeszacowania? Co z różnicami podatkowymi? Chciałabym, żeby wszystko było cacy i spać spokojnie w nocy, dlatego bardzo proszę o odpowiedź.

Swoją prośbę opieram również na tym, że specjalsta Wrob mówi, że wszystko robi się samo i nic nie trzeba korygować, stornować, tak "jak kiedyś się robiło", a już inny użytkownik forum (przepraszam, ale nie pamiętam Twojego nicku) mówi, że należy zrobić to ręcznie, a jedynie do ustalenia kwoty wyceny posłużyć się mechanizmem prognozy przeszacowania.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2017-07-10, 13:56
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Przeszacowanie walut a CIT
Wylicza sie od kursu po przeszacowaniu a w EDP się przeklasyfikują w całości podatkowo.

Czyli mamy na koniec roku należność 100EUR po kursie 4.0 - kurs przeszacowania 4.2 - wtedy wycena będzie na 100*0.2 = 20 zł i tak tez w EDP - w styczniu jak będzie zaplata po kursie 4.5 - to różnica kursowa będzie 30 (4.2->4.5) a w EDP te 20 sie zmienia i dojdzie zapis na jeszcze 30 zł..

PS: Wazne jest aby rozliczajac w nowym roku jakieś wpłaty ze stycznia juz za dokumenty z grudnia miec zrobione wycenę - inaczej policzy wg kursu sprzed wyceny i potem aby policzyło prawidłowo trzeba po wycenie wejść we wszystkie takie transakcje rozliczne przed nia - odrozliczyc je i ponownie rozliczyć - wtedy bedzie ok.


2017-07-10, 15:29
Wyświetl profil

Rejestracja: 2012-01-15, 17:11
Posty: 91
Pomógł: 2
Post Re: Przeszacowanie walut a CIT
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź, jak zawsze, nieoceniona pomoc fachowca <3

Za PS też bardzo dziękuję, myślę, że w moim przypadku nie będzie z tym problemu, staram się mimo wszystko nie zazębiać lat, mam małe spółki, szybko zamykam rok ;)

Jeszcze raz dziękuję! Wychodzi na to, że Symfonia jest DEBEŚCIAK :D

_________________
Nie bij - wytłumacz. Dopiero się uczę! :)


2017-07-10, 15:41
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-01-28, 08:53
Posty: 90
Pomógł: 3
Post Re: Przeszacowanie walut a CIT
Ja w tym roku pierwszy raz spróbowałam skorzystać z przeszacowania walut z Symfonii właśnie na małej firmie. I jak dla mnie nie jest super. Chodzi właśnie o to "samo się robi", człowiek nie wiem co tak naprawdę program zrobił i nie ma jak tego sprawdzić. Na kontach nic nie widać, wszystko odbywa się w EDP, gdzie szukanie czegoś jest trudne. Gdy jest dużo operacji walutowych ilość wyświetlanych danych jest bardzo duża, nie można wybierać np okresu czy kategorii którą chcemy znaleźć do wyświetlenie, trzeba przebijać się przez wszystko. Samo wgrywanie tego trwa.

I tak np przez cały rok RZiS oraz CIT-2 łącznie z grudniem wyliczał mi się prawidłowo. A na CiT-8 wychodzi mi coś innego. I nie ma jak ustalić dlaczego tak jest.
Wynik z RZiS mam 16 767
Na CIT-2 mam 14 080 i taki jest prawidłowy
Na CIT-8 jest 18 497 ??


2017-07-27, 12:06
Wyświetl profil

Rejestracja: 2010-08-22, 09:57
Posty: 325
Pomógł: 56
Post Re: Przeszacowanie walut a CIT
A czy to nie przypadkiem problem z zastosowaniem do wyliczeń różnych układów RZiS ? Tj. po nowelizacji i przed 2016.

Raporty>Urzędy> Parametry deklaracji> i tam wybrać prawidłowy układ i taki sam potem wybrać przy obliczaniu deklaracji. Deklaracje zapisane jako robocze usunąć po zmianach i wyliczyć na nowo.

a żeby sobie różnice miedzy wynikiem bilansowym a cit wyłowić to ustawiamy date na 31.12.2016 wchodzimy w EDP dajemy drukowanie i raport >wyjątki w ewidencji. Zaznaczamy dany okres i na ostatniej stronie mamy sumy poszczególnych kategorii.


2017-07-27, 17:21
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 5 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Przeszacowanie walut, a CIT 2

w Programy Księgowe

Janko muzykant

1

1954

2013-02-20, 18:36

Janko muzykant Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. przeszacowanie walut

w Programy Księgowe

Josephine

1

2552

2017-03-01, 10:18

Josephine Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Przeszacowanie walut.

w Programy Księgowe

O_gonia

1

3053

2014-10-06, 23:42

perek Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Przeszacowanie walut - Symfonia FK 5.10 c

w Programy Księgowe

KasiaGRybka

8

8650

2010-01-31, 17:01

wrob Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant