Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-04-29, 15:24x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
wzorce księgowań 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2009-05-28, 04:32
Posty: 16
Post wzorce księgowań
Gdzie w module Finanse i Ksiegowosc znajde spis wszystkich wzorcow ksiegowan. Czy moge je indywidualnie dodawac, czy tylko na poziomie wprowadzanych dokumentow?

Pozdrawiam


2009-05-28, 04:40
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-02-18, 18:31
Posty: 78
Post 
Wzorce dokumentów wprowadzasz zapisując dokument: zapisz, do wzorców. Jak masz już dokumenty w buforze, takie co będą się powtarzać, zapisz je ponownie do wzorców. Jak księgujesz nowy dok. masz tam: użyj wzorca: skopiuj ze wzorca (wzorzec do dekretacji i rejestru ) lub zastosuj do dekretacji (bez zmieniania rejestru). W parametrach możesz zaznaczyć: aby zawsze pokazywało listę wzorców (tego ja osobiście bym nie zaznaczała); aby stosowało do kolejnych użyte wzorce oraz aby podpowiadało konta dla dokumentów z rejestrem VAT: te konta definiujesz sobie w: Ustawienia, Parametry stałe, Rejestry VAT: tam ma być zaznaczona opcja podpowiadaj konta dla dokumentów posiadających rejestry VAT i tam wpisujesz odp. konta dla typów dokumentów, posiadających rejestry: konto dla kontrahenta, dla netta i VAT.
Możesz też używać F9 - przywołać ostatnio wprowadzany dokument albo korzystać z opcji Kopia: na liście dokumentów, wybierz Kopia i Nowy, ja nie raz wolę to od wzorców. Pozdrawiam


2009-05-28, 08:31
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-05-28, 04:32
Posty: 16
Post 
dzieki za odpowiedz, cos mi sie rozjasnilo ale nie do konca, prosilbym o lopatologiczne wyjasnienie na przykladzie,

zalozmy FV zakupu , w cdn robilem to tak, ze wprowadzajac dokument wybieralem sobie rejestr z wczesniej stworzonych np. TOWARY, nastepnie wybieralem konto np. 330 towary, a nastepnie podczas ksiegowania wybieralem wczesniej napisany wzorzec czyli np.

1. WN rozliczenie zakupu towarow MA rozrachunki z dostawcami - kwota brutto
2. WN towary MA rozliczenie zakupu towarow - kwota netto
3. WN VAT naliczony MA rozliczenie zakupu towarow - kwota VAT

oczywiscie schemat uproscilem

jak cos takiego bedzie wygladalo w symfonii, jak moge recznie podgladnac te wszystkie ksiegowania? rozumiem, ze program automatycznie przeniesie mi to na WF, ale co wtedy kiedy chcialbym stworzyc plan kont sam od podstaw?

Z gory dzieki za odpowiedz, mysle, ze na tym przykladzie rozjasni sie nieco nie tylko mi ale takze innym przechodzacym na prace w Symfonii,


2009-05-29, 02:04
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Musisz na chwile zapomniec o CDN i nie myslec jego logika

W symfonii masz 2 mozliwosci - wzorzec(szablon) - czyli taki pusty dokument z kontami - zasada uzycia jest bardzo prosta gdy dajesz nowy dokuement i masz gotowe wzorce porgram albo pyta jakiego uzyc, albo klikasz w tym nowym dokumencie uzyj wzorca - podajesz kwoty i program te kwoty rozbija po kontach zgodenie ze wzorcem...

(jak chcesz obejrzec jakie masz wzorce itp) to dokumenty/przegladanie/wzorce

Druga prostsza opcja to ta opisana przez megrayan (podpowiadanie kont dla VAT) dziala ona tylko w dokuemntach vatovych i dziala nastepujaco wprowadzasz pusty dok wpisuejsz daty i klienta i ew opis - klikasz rejestry wpisujesz kwota vat wracasz do dokumentu i porgram jesli dla danego rejestry vat ma podane rozbicie w ustawieniach automatycznie wrzuca te konta z rozbicia..

Generalnie - trzeba na tym chwile popracowac i staje sie to bardziej intuicyjne niz CDN


2009-05-29, 10:11
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-05-28, 04:32
Posty: 16
Post 
dziekuje bardzo za odpowiedzi znacznie rozjasnily mi sytuacje, narazie caly czas sie przestawiam :)

mam pytanie, a gdzie moge podejrzec powiazania w planie kont (np. jak sa przenoszone "4" na "5'" ?)


2009-06-04, 17:20
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-02-18, 18:31
Posty: 78
Post 
Nie rozumiem co masz na myśli „podejrzeć powiązania w planie kont jak są przenoszone 4 na 5 ?

Plan kont: (wejdź: ustawienia, plan kont) – tam dodajesz nowe konta synt., analityki, modyfikujesz nazwy itd.. Możesz też robić plan kont na bieżąco wg potrzeb, jak wprowadzasz f-ry i rozwija Ci się plan kont. Tylko uważaj, jak już, będziesz mieć zapisy na koncie synt., to nie dodasz potem kont analit., wiec takie konta wcześniej sobie zdefiniuj.

W Ustawienia, Księgowane: jak masz włączone: automatyczne księgowania dla zespołu 4, to każde księgowanie na „4” wymusza równoległe księgowanie na „5”. W Ustawienia, Konta specjalne: wskazujesz konto rozliczenia kosztów 490. Wtedy jak księgujesz dokument (obojętnie, czy do bufora, czy jako wzorzec) to w momencie jak wybierzesz konto „4” automatycznie pokaże Ci się księgowanie równoległe Wn „5” i Ma 490.
Możesz też wprowadzić konta kręgu kosztów (konta specjalne) i wtedy program będzie informował o zapisach poza krąg, ale nie jest to konieczne.
Aby to wszystko „podejrzeć” to wejdź w Raporty, Konta, Zapisy kont aktywnych. Wejdź na zespól: 4 i 5, wejdź w zapisy.

A jak wejdziesz w Funkcje, Przeksięgowania, tam możesz sobie zdefiniować dodatkowo jakieś przeksięgowania automatyczne wg % czy kluczy podziału itp..


2009-06-04, 21:45
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
new_userowi chodzi bardziej o to co jest w niektorych systemach ktorych nazwy nie bede wymienial czyli tworzenie par(grup kont) które wywaluja sie nawzajem w szablonie - np wpisuje 401 to dostaje no 501-x albo 3trzy mozliwe 5xx z ktorych wybieram

odopwiedz na to pytanie - w symfonii tego nie ma - bo nie jest potrzebne - wystarczy sobie rozmnozyc szablony np.....


2009-06-05, 18:53
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-05-28, 04:32
Posty: 16
Post 
witam po przerwie,

no wiec mam przykladowa fakture zakupu,

otwieram okno Dokumenty/FVZ

-wypelniam daty (nawiasem mowiac jest jakis sposob na zmiane daty wprowadzenia dokumentu bez przelogowywania sie i zmiany daty przy zalogowaniu?)

-wprowadzam kontrahenta

klikam na guzik Rejestr>>
wybieram stworzony wczesniej przeze mnie Rejestr zakupu, wpisuje stawke VAT kwote netto (przyjmijmy 1000zł), VAT, okres

Nastepnie dekretuje wg instrukcji po stronie Wn 1000,00 - konto 302-rozliczenie , 220,00 - konto 221 vat naliczony, po stronie Ma 1220,00 - konto kontrahenta

Nastepnie klikam na Rozrachunki bo inaczej nie zapisze mi dokumentu, wybieram tam date platnosci (przelew) i zapisuje w buforze

tylko w taki sposob tylko kwota netto idzie na rozliczenie, a co z vatem ktory tez przez to konto powienien przechodzic, i gdzie mam zapisac ksiegowanie z rozliczenia zakupu na przyjecie do magazynu ?

Pomocy bo juz wymiekam, a ta instrukcja dostarczana do programu jest średnio pomocna, albo to ze mną jest coś nie tak
--------------
Tak sobie jeszcze mysle, i doszedlem do tego aby zapisy na kontach byly prawidlowe, ale prosze o napisanie czy czegos nie robie niepotrzebnie, zapis jest inny niz ten powyzej (wziety z instrukcji)

Przykladowa faktura 1000,00 netto 220,00 vat

1. Wn 301-1000,00 Ma 210-Kontrahent-1220,00
Wn 301-220,00

Ksiegowanie rownolegle:
2. Wn 221(vat)-220,00 Ma 300-Rozliczenie-220,00

3. Wn 330(magazyn)-1000,00 Ma 300-Rozliczenie-1000,00

tylko czy tak moze byc skoro w instrukcji jest inaczej :/


2009-07-02, 04:22
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
1. Data wporwadzenia na nic nie wplywa i jest usuwana przy ksiegowaniu - tudziez wogole sie nie nie zajmuj i nie kobinuj jak ja zmienic itp - ona do niczego nie sluzy

2. Cos krecisz - ustaw sie na tej kwocie 1220 zl (brutto) i wtedy kliknij rozrachunki - to bedzie rozrachunek z kontrahentem

A na rozliczenie zakup 3xx to wlasnie ma isc kwota netto - 99% firm w polsce prowadzi magazyn w netoo

3. ten twoj przyklad z 3 zapisami wogole sie nie nadaje - uzyj tego dokumentacji :)

Generalnie moja sugestia - umow sie na 1-2 h z jakims dystrybutorem ze swojej okolicy i niech ci on wszytko pokaze itp - bedzie to taniej kosztowalo niz twoj czas stracony na dochodzenie do pewnych rzeczy ktorych np nie ma w podreczniku lub ktore sa niezrozumiale


2009-07-02, 21:17
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-05-28, 04:32
Posty: 16
Post 
Ad.1 - Rozumiem.

Ad.2 - Ale rozliczenie zakupu a magazyn to 2 rozne konta, przynajmniej tak mnie uczono zawsze, ze najpierw kwota brutto na kontrahenta, pozniej przez rozliczenie zakupu netto na magazyn a vat na vat,

Ad.3 - tak myślałem, ale napisałem do czego doszedłem kombinując :)

Co do sugestii na weekendzie jestem umówiony z osobą która zna Symfonie, ale do tego czasu próbuje rozgryźć jak najwięcej sam.

Generalnie dziękuje za pomoc, z tego co widzę w liczbie otwarć temat cieszy się popularnością :) Pewnie nie tylko ja mam taki problem przestawiając się na pracę CDN->Symfonia

Także mam nadzieje na kontynuowanie dyskusji :)


2009-07-03, 02:08
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
No z tym roliczeniem zakupu w CDN tez wiekszosc ludzi ksieguje netto tam....
Choc faktem obie metody tzn i ksiegowanie netto i kseigowanie w brutto sa dopuszczalne - ale w wiekszosci ksizaek o rachunkowosci/planach kont
zawsze jest cos w tym stylu:

ujmować operacje w kwocie brutto (równej wielkości zobowiązania lub zapłaconej cenie) albo w cenie nabycia (zakupu) - w rozumieniu ustawy o rachunkowości (bez podlegających odliczeniu VAT naliczonego i podatku akcyzowego).

A wiec jesli uczono to winni uczyc ze i tak i tak :)


2009-07-03, 11:29
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-05-28, 04:32
Posty: 16
Post 
ok, jestem w stanie zrozumiec, ze na rozliczeniu bedzie netto, tylko w ktorym momencie ta kwota netto z rozliczenia idzie na magazyn?

(czyli np. z konta 302 na 330-towary)


2009-07-03, 12:19
Wyświetl profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-02-12, 10:22
Posty: 515
Pomógł: 48
Post 
W momencie zaksięgowania dokumentu PZ


2009-07-03, 12:25
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-05-28, 04:32
Posty: 16
Post 
tak tylko, ze ja musze zrobic pare miesiecy wstecz i jak to zrobic najlepiej zeby odrazu szlo na magazyn, przeciez nie bede paruset PZ wpisywac


2009-07-03, 12:45
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post 
Wpisz sume PZ za jeden miesiac jako jeden zapis w PK
i tak dla wszystkich potrzebnych miesiecy :)


2009-07-03, 12:59
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Wzorce

w Programy Kadrowo Płacowe

karenm1984

1

2335

2011-07-24, 22:12

wrob Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. [kdp 2010.b] wzorce

w Programy Kadrowo Płacowe

tatanka

3

3003

2010-08-25, 11:09

tatanka Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Wzorce dokumentów Symfonia 50.c 2019.b

w Programy Księgowe

ewasymfonia

1

2571

2019-02-07, 13:30

wrob Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Nie pokazyją się wszystkie wzorce.

w Programy Księgowe

JKL

3

2847

2009-04-04, 09:02

zz Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 193 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant